Zeytin Festivali Başladı

0
148
Zeytin Festivali Başladı

Girne Belediyesi ile Zeytinlik Muhtarlığı’nın, zeytin ürününün üretim ve kullanımını teşvik etme, Girne ile Zeytinlik köyünün turistik tanıtımını yapma amacıyla bu yıl 12’sini düzenlediği Girne Zeytin Festivali başladı.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın festival alanına gelişiyle start alan festivalde, açılış konuşmaları yapıldı, zeytin yağı ikram edildi, zeytin tütsüsü yakıldı, standlar gezildi.

Açılış töreninde Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın birer konuşma yaptı.

Ardından Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ile Friends Line Dance Grup’un gösterileri ve Niyal Öztürk’un müzik dinletisi yer aldı.

Festivalim ilk günü Fikri Karayel’in verdiği konserle sona erdi.

6 Ekim’e dek sürecek festival, çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Geceye, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, 2’inci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, CTP/BG Girne Milletvekilleri Abbas Sınay ile Salih İzbul, bazı üst düzey yetkililer ve halk katıldı.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türkü’nün kendi gelenek görenek ve yaşam tarzının gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayan festivallerin önemine vurgu yaptı.

“Kıbrıs Türkü bu topraklarda bitmedi, tükenmedi. Kendi geleceğini yaratma adına eskisinden çok daha istekli ve karalı bir noktadadır” diyen Başbakan Yorgancıoğlu, festivale katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

TALAT

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, yaklaşık 12 yıl önce düzenlenmeye başlanan Girne Zeytin Festivali’nin iddiasını açıkça ortaya koyduğunu ifade ederek, ülkede artık zeytin ağaçların kesilmediğini, aksine sahip çıkıldığını vurguladı.

“Zeytin ve ağacı bu ülkenin en önemli değerlerinden bir tanesi. Bu kutsal ağaca artık hor bakılmıyor.  Eskiden olduğu gibi lahmacun fırınları veya sobalarda ısınma amacıyla yakılmıyor.  Bu önemli bir gelişme. Demek ki artık zeytin ağacı, benimsenen, kucaklanan  sahip çıkılan bir değerimiz ” diyen Talat, Zeytin Festivali’nin bu kapsamda önemli bir faaliyet olduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Talat kendisinin zeytin ağaçlarına,  ekonomik, kültür, çevre ve sosyal açıdan önem verdiğini de ifade ederek, ona sahip çıkılmasını sağlayan organizasyonlara katkı koyanlara teşekkürlerini sundu.

AYGIN

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da yaptığı konuşmada, zeytin ve yan ürünleri yanında Girne’nin turistik tanıtımını yapma amacıyla düzenlemekte oldukları festivalin 12’sini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Aygın, Türkiye’de yerleşim yerlerinin tarihi adlarının yeniden kullanılması yönünde yaşanan gelişmelere paralel olarak burada da tarihi adı “Templos” olan Zeytinlik köyünün de bu ismin yeniden kullanılması için temennide bulundu.

FESTİVAL PROGRAMI

Festivalde bugün saat 19:00’da Sultan Durusular konseri, saat 20:00’de Kıbrıs Havaları Derneği konseri ve saat 21:00’de de Serdar Tuksal Blues Quintet konseri yer alacak.

Festival programı şöyle:

“Yarın saat 19:00’da Turizm ve Folklör Araştırmaları Derneği (TUFAD) halk dansları gösterisi, 19:15’te Kıbrıs Liners Dance Grup dans gösterisi 19:30’da Girne Anafartalar Lisesi Salsa Dans Grubu gösterisi 20.00’de Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu Solistler Geçiti konseri.

4  Ekim’de saat 19:00’da Şair Mehmet Kansu, Öğretim Üyesi- Şair Emel Kayagözlü, Müzisyen Özkan Pastırmacıoğlu, Şair Öğretmen Şirin Zaferyıldızı, Şair-Yazar Hasibe Şahoğlu, Şair Ruhsan İskifoğlu, Yazar Ejdan Sadrazam, Öğretim Üyesi-Yazar Mihrican Çetinkaya Aylac, Şa,r-Yazar Ayşe Tural, Şair Dervişe Güneyyeli Kutlu ve Araştırmacı Yazar  Ali Nesim’in katılacağı Yazar ve Şairler Etkinliği;  20:00’de  ODTU Kuzey Kıbrıs Kampusü Mojo pin Müzik Topluluğu konseri, 21:00’de Girne Tango Kulübü dans gösterisi 21:10’da Latino Turco konseri.

5 Ekim’de saat 19:00’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu halk dansları gösterisi; 19:15’te Kıbrıs Sanat Derneği tango dans gösterisi

6 Ekim’de saat 15.00’te zeytin fidanı dikimi, 16:00 – 18:00 saatleri arasında çocuk etkinlikleri; yüz boyama – Girne Belediyesi Çocuk Sanat Atölyesinin Uygulamalı Atölye Çalışması, 16:00’da Muhtarlık Binasında Zeytin Yağlılar Lezzet Yarışması, 17:00’de Girne Atış Poligonu’nda Girne Avcılık – Atıcılık Kulübü Atış Turnuvası final ve ödül töreni, 18:00’de Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu halk dansları gösterisi, 18:15’te Çocuk konseri yer alacak.”