Yunanistan’da kamu emekçileri 48 saatlik grevde

0
176
Yunanistan’da kamu emekçileri 48 saatlik grevde

Faşist Altın Şafak üyelerinin, anti-faşist rap şarkıcısı Pavlos Fryssas’ı katletmesinin ardından sokakların hareketlendiği Yunanistan’da sıra yine emekçilerdeydi. Ekonomik krizin ve AB-IMF ortaklığıyla dayatılan reform paketlerinin faturasının kesildiği emekçiler, yeni dış borç alımına ve kamu alanında işten çıkarmalara dair kararın görüşüleceği günlerde 48 saatlik grev kararı aldı.

Kamu Çalışanları Sendikaları Federasyonu ADEDY, “600 bin kamu emekçisine yönelik bir saldırı, haklara yönelik girişilen en acımasız plan” olarak nitelediği öneriye karşı kamu alanında büyük bir katılımın sağlandığı greve imza attı.

Öğretmenlerin okullara, sağlık emekçilerinin hastanelere, belediye işçilerinin işyerlerine gitmeyerek sokaklara çıktığı grevin merkezi Atina’daki Syntagma Meydanı oldu. On binlerce kamu emekçisi meydanı doldururken, çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü de eyleme destek verdi. Anarşist ve sosyalist öğrenci gençlik de Fryssas’ın hesabının sorulacağını söyledikleri taleplerle greve büyük bir destek verdi.

Sendika.Org