YKP’den mahkeme önünde eylem

0
236
YKP'den mahkeme önünde eylem

Kasım 2012 tarihinde, YKP Mağusa İlçe Binası önüne bir basın açıklaması için geçici olarak asılan pankartla ilgili olarak açılan davayı protesto etmek için bugün eylem düzenledi.

Davanın sürdüğü Mağusa Mahkemesi önünde toplanan YKP yetkilileri, burada basın açıklaması yaptı. YKP’den yapılan açıklamaya göre, basın açıklaması Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı tarafından okundu.

“Kasım 2012 tarihindeki olayla ilgili olan bugünkü bu dava kabul edilemez ve komiktir, gülünçtür. Komiktir çünkü reklam ile siyasi bir partinin pankart asması arasında ilişki kurmak, reklamın ne demek olduğunu bilmeyenler için geçerlidir” denilen açıklamada, şu iddialara yer verildi:

“Bir pankart asma eylemini Reklamların Teşhiri Yasası’na aykırı hareket olarak tanımlamak, bunun için YKP üyelerini aylarca mahkemeye getirip götürmek ve daha uzun süre götürüleceği bir hukuksal süreci başlatmak Steven Spielberg gibi film yönetmenin bilim kurgu filmleri senaryosu için bile fazladır… Başsavcılık gerçekten ya çok yaratıcı bir fikirleri sahiptir ya polislerin yargısız infaz mekanizmasına alet olmaktadır”

Açıklamada, polis teşkilatının  bir süredir keyfi ve başıbozuk hareket ettiği, çok sayıda kişinin polisin yaptıklarından dolayı şikayetçi olduğu da savunuldu.

Kasım 2012’de açlık grevleri ile ilgili dayanışma eylemi sırasında yapılan basın açıklamasında asılan pankartla ilgili Reklamların Teşhiri Yasası’na aykırı hareketten YKP Yürütme Kurulu Sekreteri Celal Devrim Önen ve Yürütme Kurulu üyesi Faika Deniz Paşa hakkında dava açılmıştı.
Açıklamada davanın 21 Ekim’e ertelendiği de  kaydedildi.

TAK