YKP’den Emek-İş Eylemine Destek

0
127

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Yürütme Kurulu üyesi Murat Kanatlı, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu’na (DEV-İŞ) bağlı EMEK-İŞ Sendikası’nın CAS’taki sendikal örgütlenme hakkı için perşembe günü gerçekleştireceği eyleme destek belirtti.

Kanatlı, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, CAS çalışanlarının DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ sendikasında örgütlendikleri ve toplu iş sözleşmesi talebinde bulundukları için son bir aydır hükümet ve CAS yönetim kurulunca “faşizan baskılara” maruz kaldığını ifade etti.

Murat Kanatlı, “Hükümetin buyruğuna rağmen sendikadan istifa etmek yerine, sendika toplantılarına katıldıklarından ötürü gayrı yasal olarak peyderpey işlerine son verilmeye başlanmıştır. Bugün için işine son verilen çalışan sayısı 31’e ulaşmıştır” ifadesini kullandı.

Kanatlı şöyle devam etti:

“DEV-İŞ’in bu açıklaması kaygı vericidir. ILO sözleşmelerini ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni kabul ettiğini işine geldiğinde açıklayan idareciler, insan haklarından biri olan örgütlenme hakkının, en önemli emek haklarından sendikalı olmanın ciddi şekilde saldırıya uğradığı bu koşullarda sessizliği bürünmeleri, onların sermayeden yana taraf olan pozisyonlarını bir kez daha gözler önüne serdi”

Kanatlı, Yeni Kıbrıs Partisi olarak, DEV-İŞ’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası’nın Perşembe 09.00 – 21.00 saatleri arasında Ercan Havalimanı’nda 12 saatlik uyarı grevi ve aynı gün sabah saat 11.00’de Meclis önünde kitlesel eylem kararını desteklediklerini ve dayanışma için Meclis önünde olacaklarını belirtti.