YKP Yasa Gücünde Kararnameleri değerlendirdi

0
176
YKP Yasa Gücünde Kararnameleri değerlendirdi

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Yasa Gücünde Kararname’nin Meclis’in yasama yetkisini Bakanlar Kurulu’nun kullanması yani yetkisine tecavüz etmesi olduğunu belirterek, konunun Meclis’te tartışılmasına karşın çözümlenemediğini ileri sürdü.

YKP’den yapılan açıklamada, Yasa Gücünde Kararnameler konusu değerlendirilerek, bu yetkinin Meclis’in yetkisine müdahale olması nedeniyle kapsamının dar tutulduğuna, ekonomik konularda ve ivedilik olması şartıyla kullanılabildiğine dikkat çekildi.

“Muhalefet Meclis’te öneri yapma hakkına sahiptir ama komitelerde hükümet yanlıları çoğunluktadır onun için muhalefetin yasamaya yardımcı olma gayretini eleştiri ve hükümeti zora sokacak önerilerle propaganda yapacak aklıyla gündemin sırasına dikkat etmeyerek görüştürmemektedir” denilen açıklamada,  “İçtüzükte verilen yetkinin dışında gündemle oynamak muhalefete karşı bir harekettir. Ne yazık ki gereksizlik gibi bir iddia ile komite bu hakkı ihlal ederek kararnameleri gündemden çıkarmıştır ama yanlışlığı görerek geri almıştır” ifadeleri kullandı.

TAK