“Yeni İşsizlerin Yüzde 60’ı Kadın”

0
180
“Yeni İşsizlerin Yüzde 60’ı Kadın”

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) çalışma çağındaki her üç kadından yaklaşık olarak sadece birinin ekonomik bir faaliyette çalıştığını bildirdi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işsizlik verilerini değerlendiren DİSK-AR kadınlar için resmi işsizlik oranının yüzde 10,8 olarak görüldüğünü hatırlattı.
“Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işgücüne katılan kadın sayısı 509 bin kişi artarken, bunların 179 bini yani yüzde 35’i işsizlik gerçeği ile yüzleşmiştir."
Gerçek oran yüzde 60

DİSK-AR’a göre, geniş tanımlı işsizlik üzerinden bakıldığında tablo kadınlar aleyhine daha da bozuldu.
Umudu olmadığı için ya da diğer nedenlerle son üç aydır iş arama kanallarını kullanmayan ve işbaşı yapmaya hazır olduğu halde bu nedenle işsiz sayılmayanların sayısı erkekler için 35 bin kişi azalırken, kadınlar için 292 bin kişi arttı.
“Buna göre geniş tanımlı işsizlerin sayısı kadınlar için 471 bin artarken, erkekler için sadece 85 bin kişi artmıştır.”
“Yeni işsizlerin içinde kadınların oranı yüzde 58’e ulaşmaktadır.”
Yüksekokul mezunu kadın işsiz arttı

DİSK-AR’ın değerlendirmesindeki bazı veriler şöyle:
* Yüksekokul mezunu kadınlarda işsizlik Haziran 2013 dönemi için yüzde 14,1 ile yüksekokul mezunu erkeklerin yüzde 6,5’lik oranının iki katıdan fazladır.
* Bu kategoride yer alan kadınların işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 51 bin kişi artış göstererek 235 binden 286 bine yükselmiştir.
* Haziran 2006 döneminde yüksekokul mezunu kadın işsiz sayısı 177 bin düzeyindeydi.