YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Yusuf Suiçmez YDÜ Camisini ve Fakülteyi GAZETE360’a Anlattı

0
182
YDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Yusuf Suiçmez YDÜ Camisini ve Fakülteyi GAZETE360'a Anlattı

Gazete360-Özel Haber–Hasan YIKICI

Yakın Doğu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Yusuf Suiçmez, temelleri atılacak olan Yakın Doğu Camisi ile ilgili görüşlerini ve İlahiyat  Fakültesi ile ilgili bilgileri Gazete360 ile paylaştı.

 

İhtiyacı karşılayacak

İlahiyat Fakültesi Dekanı Yusuf Suiçmez, yapılacak olan büyük caminin üniversite genelindeki ihtiyacı karşılayacağını söylerken, uzun süreden beridir böyle bir talebin olduğunu dile getirerek, şu an yurtların altında bulunan caminin yetersiz kaldığını vurguladı.

Suiçmez, “Bu yapılacak olan camii ihtiyacı karşılayacak. Şu an kullanılan cami ihtiyacı karşılamıyor. Yağmur yağdığında su basıyor. Uzun zamandır böyle bir talep vardı zaten” diye konuştu 

 

“Uygulamalı ilahiyat dersleri camide yapılacak”

Suiçmez, camiinin ayrıca Fakülte’de verilen uygulamalı dersler için de bir avantaj sağlayacağını söyledi. Pek çok uygulamalı dersin camide verileceğini dile getiren Suiçmez şöyle konuştu:

“ İlahiyat Fakültesi için ayrıca bir uygulama camisi de olacak. Uygulama derslerimiz var. Hitabet dersi, vaaz dersi gibi… Veya camii hizmetleri ve mevlit gibi caminin içerisinde uygulanması gereken alanlar var. Dini ibadetlerin pratik olarak öğretmesini de yapacağız.”

Üniversite’de faklı dini gruplardan insanların da bulunduğunu söyleyen Suiçmez, onların da ayrıca dini ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik bir ibadet yeri talep edip etmediklerini ise bilmediğini belirtti. 

 

Cami Altı Minareli

Temelleri yarın atılacak olan caminin altı minaresi bulunduğunu kaydeden Suiçmez, caminin fakültenin değil, üniversitenin bir parçası olduğunu söyledi.

Altı minarenin dini anlamda özellikle bir şey ifade etmediğini de vurgulayan Suiçmez, “ Caminin altı minaresinin olmasının dini anlamda bir önemi yoktur. Mimari açıdan özel bir şey yapılacak. Şekli toplumların mimari kültürüyle alakalıdır. Toplumun kültürü, mimari ve estetik zekasıyla alakalıdır. Benim bildiğim en büyüğü cami olacağıdır” dedi.

 

İlahiyat Fakültesi'nde İlk Mezunlar Gelecek Sezon

İlahiyat Fakültesi’ndeki 169 öğrencinin yarısından fazlasını kız öğrencilerin oluşturduğunu vurgulayan Suiçmez, kız öğrencilerin ilahiyata daha meraklı olduğunu söyledi. Öğrencilerin yarısının Türkiye’den yarısının da Kıbrıs’tan geldiğinin belirten Suiçmez, bu sene üçüncü sınıfların da açılacağını, önümüzdeki sezonun sonunda da ilk mezunların verilebileceğini ifade etti. 

Fakülteye yüksek puan ile öğrenci alındığını vurgulayan Fakülte dekanı, gelen öğrencilerden en düşük puanlı olanının 339.6 olduğunu söyledi.

“Kadın erkek ayrımı yok”

Fakülte’de kadın erkek ayrımı yapılmadığını, kız öğrencilerin ilahiyata daha meraklı olduğunu kaydeden Suiçmez şöyle konuştu: “Sosyal ilişkileri cinsiyet üzerinde ötekileştirilmesini doğru görmüyoruz. İnsanların insani değerlerle, birlikte yaşamayı öğrenmesi gerekir. Bir birinden korkan varlıklar haline getirilmemelidirler. İnsanların şekillerine takılmadan, özgürce ilahiyat eğitimi verilmesinden yanayız. Şekilciliğe dayalı bir din anlayışımız yoktur.”

 

“Dinle ilgili yanlış bilgiler üniversitede düzeltilir”

Din ile ilgili olarak toplumda pek çok önyargı ve yanlış bilgi olduğuna da dikkat çeken Suiçmez, “Din adına yanlış bilgiler varsa bunların düzeltileceği yer üniversitelerdir. İlahiyat eğitimi sosyal barışa katkı sağlar. Bu prensipten sapmamak lazım” dedi.

Fakültede öğrencilere şeffaf ve demokratik bir zemin sunduklarını dile getiren Suiçmez,  “Fakültede öğrenci konseyi var ve kız- erkek burada eşit temsil edilmektedirler. Kararlarda oy kullanabiliyorlar. Şeffaf ve demokratik bir ortam sunuyoruz insanlara” şeklinde konuştu.

 

“Yüksek lisansın çalışmasını yapıyoruz”

Fakülte’den mezun olanların bir kısmının akademide ders, bir kısmının özel sektörde hizmet, bir kısmının da özgün ve yaygın eğitim verebileceğini söyleyen Suiçmez, ülkede bu alandaki açık ve eksikliklerin altını çizdi.

Suiçmez,“Din görevlilerinin eğitim durumu iyi değil, eksiklikleri var, ki çoğu Türkiye’den geliyor zaten. O ihtiyacın üniversite ortamında eğitilen insanların karşılaması daha iyi olacak” dedi.

Yüksek lisans çalışmalarına da başladıklarını söyleyen Suiçmez, “Yüksek lisansın çalışmasını yapıyoruz. Hedefimiz dördüncü mezunlarımıza bu imkanı tanımak” şeklinde konuştu.

 

“Büyük bir kısım insan meraktan okuyor”

Suiçmez, camilerde ve eğitim alanlarında istihdam sıkıntısı olduğunu ifade ederek, “Şu an camilerde sıkıntı var. Öğretmenlerimiz Türkiye’den geliyor. Büyük bir sayı geliyor. Alanda bir ihtiyaç var. İstihdam alanı oldukça talep artıyor ve bu doyuma ulaştığında da düşüyor” şeklinde konuştu.

Büyük bir kesim insanın sadece akademik olarak bilgilenmek için bu bölümü seçtiğini belirten Suiçmez, “Büyük bir kısım insan meraktan okuyor bu bölümü. Akademik bir otamada öğrenmek için geliyorlar” dedi.