YDÜ Camisi, Güney Kıbrıs’tan da görünecek

0
203
YDÜ Camisi

Kıbrıs’ın en büyük camisi olacak ve YDÜ Kampüsü içerisinde yer alacak YDÜ Camisi’nin temel atma töreni yarın Türkiye’nin Kıbrıs İşleri’nden Sorumlu Devlet Bakanı Beşir Atalay tarafından yapılacak. Atalay aynı zamanda şu anda mevcut kampus içinde eğitime başlayan ancak daha sonra inşaasının tamamlanmasıyla Girne’ye taşınacak Girne Üniveristesi’nin de sembolik temel atımını gerçekleştirecek.

İşte bu törenler öncesinde hem Cami hem de Üniversite mimasiyle ilgili Adem Aköl’den bilgi aldık.

YDÜ Camisi, Güney Kıbrıs’tan da görünecek 72 metre yükseliğe sahip minaresiyle Kıbrıs’ın en büyük Camii. Projelendirmesi 2012 başında başlayan Cami’nin yapımı 4 buçuk yıl sürecek ve 27 milyon Dolara mal olacak.
Girne Üniversitesi ise 2 yıl içinde tamamlanacak ve 4 bin öğrenci kapasitesine sahip olacak. Toplam maliyet ise 80 milyon Dolar.

YDÜ Camisi’nin en büyük özelliği büyüklüğü. 6 minareli caminin yükselikliği 72 metre. Yani 24 katlı bir binanın yüksekliğine sahip. Bu özelliği ile Güney Kıbrıs’tan da görülebilecek.

“Komşu topraklardan bile gösterişli büyük bir cüsse olarak algılanacak. Böyle bir yapıyı hayata geçirmek kolay değil” diyen Adem Akül, projelendirme ve inşaatın tamamının YDÜ tarafından yapılacağına işaret ediyor.

“Mimaride yerel beyaz taşımız olan Tremeşe taşı dediğimiz özel taşlar kullanılacak. Bütün camlar vitray olacak ve kubbe içlerine de kültürü simgeleyen resimler yapılacak” diyen Aköl, bu resimlerin de yine YDU Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlileri ve öğrencileri tarafından yapılacağına işaret ediyor.

Temel olarak Osmanlı Mimarisini örnek aldıklarını söyleyen Aköl, “biz Osmanlı mimarisinden esinlendik ama kendi kültürümüzü ve felesefemizi de içine kattık” diyor.

Mimarinin bir başka dikkat çekici özelliği ise 9 rakamı!

Projedeki bütün boyutlar dokuz ve dokuzun katları olarak ölçülendirilmiş. Adem Aköl bunun, dokuz rakamının Arapçadaki vav harfine benzerliği ve İslam dinindeki anlamlı yeri ile matematikte çok özel bir sayı oluşu nedeniyle yapıldığını söylüyor.

 

İşte YDÜ Camisinin özellikleri;

1- 4800 metre-kare kapalı alan, 2100 metre- kare avlu alanına sahip.
2- Ayni anda 10 000 kişi ibadet edebilecek.
3- Üçer şerefeli 72 metre yüksekliğinde dört minare ve 54 metre yüksekliğinde ikişer şerefeli iki minare olmak üzere, toplam altı minare.
4- 27 metre çap ve 27 metre yükseklikle ana kubbe.
5- Ana kubbeyi çevreleyen 33 adet kubbe.
6- Avlu ortasında şadırvan ve onu çevreleyen 21 adet kubbe.
7- Toplam maliyet 27 milyon USD.
8- İnşaat süresi 54 ay.

 

Girne Üniversitesi

Girne Amerikan Üniversitesi ile isim hakkı konusunda hukuki tartışma da yaşayan Girne Üniversitesi şu anda mevcut YDÜ Kampusu içerisinde eğitime başlamış durumda. İnşaatın tamamlanmasıyla Girne Yeni Liman bölgesine taşınacak üniversitesi ile ilgili de bilgi veren Mimar Adem Akül, bu projenin de tamamen üniversite mimar ve mühendisleriyle projelendirildiğini belirtiyor.

Akül’ün “Kıbrıs'a damgasını vuran medeniyetlerin yapısal simgelerini içeren ve bir üniversite binasında görülmesi arzu edilen disipliner bir tasarım” olarak tanımladığı yapının 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Toplam 65 dekar arazi ve 21000 metre-kare kapalı alana inşa edilecek üniversite, kütüphanesi, spor tesisleri, yemekhanesi, amfileri, idari binası ve rıhtımı ile denizcilik ağırlıklı  5 fakülte ile 4000 öğrenci kapasitesine sahip olacak.

Toplam maliyet ise 80 milyon dolar.