“Wall Street’i İşgal Et” eylemleri için gösteri

0
206
Wall Street'i İşgal Et eylemleri için gösteri

ABD'nin New York kentinde, 17 Eylül 2011 tarihinde, "gelir dağılımı eşitsizliğini, Wall Street'i ve bankerlerini, ekonomik politikaları ve işsizliği protesto etmek" amacıyla Zuccotti Park'ta başlatılan ve aylarca sürdükten sonra sona eren protestoların 2. yılında gösteriler düzenlendi.

Gösteri, geçen yıl olduğu gibi sabahın erken saatlerinde özel bir kuruluşa ait Zuccotti Park'ta başladı. Bir grup gösterici, New York Borsası yakınına kadar gelerek protestolarını burada sürdürmek isterken, eylemci sayısının polis ve gazeteci sayısının gerisinde kaldığı dikkati çekti.

Protesto, daha sonra kentin değişik bölgelerine sıkı güvenlik önlemleri altındayürüyüş şeklinde akşam saatlerine kadar devam etti.

Yaklaşık 500 civarındaki gösterici JP Morgan Chase Bank'ın genel merkezine yürürdü. Eylemciler daha sonra, Times Square ve Bryant Park yakınında trafiği aksatmadan protestolarına devam etti.

Göstericiler "Adalet, özgürlük ve eşitlik için yürüyoruz" dedi.

Bu arada, yürüyüşte maske takılmasına izin vermeyen polisin, Anonymous maskesini çıkarmayan kişi ile trafiği aksattığı öne sürülen 2 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi. (aa)