Voltrans’dan Türkiye’deki Trans Erkek Deneyimleri Belgeseli

0
183
Voltrans’dan Türkiye'deki Trans Erkek Deneyimleri Belgeseli

Trans erkek inisiyatifi Voltrans’ın Mart 2012’den beri üzerinde çalıştığı uzun metraj belgesel filmin ilk fragmanı yayınlandı. Belgesel, Türkiyeli trans erkeklerin bir araya geliş deneyimlerini ve sorunlarını konu alıyor.
Belgesel fragmanının açıklamasına göre Voltrans, 2007 yılında üç trans erkeğin birbirini bulmasıyla kurulan bir trans erkek inisiyatifi. Aynı isimle hazırladıkları belgesel filmin fragmanı geçtiğimiz günlerde internette yayınlandı. Uzun metraj belgesel filmin çekimleri Mart 2012’de başlamıştı.
Bu belgesel film projesi trans erkeklerin bir araya geliş ve birlikte eyleyiş hikayelerini, trans erkeklik deneyimlerini, toplum içerisinde yaşadıkları sorunları görünür kılma ve kendi tarihlerini belgelemek amacıyla ortaya çıkmış.
Voltrans inisiyatifi bünyesinde toplanan trans aktivistler, içinde yaşadıkları ikili cinsiyet sistemine dayalı transfobik ve heteroseksist toplumda trans erkek olmanın ne anlama geldiğini belgeselde samimi bir dille anlatıyor.
“Cinsel organlarımız da devletin malı olduğu için…”

Fragmanda belgeseldeki trans erkeklerden Sinan, “Üçümüz için de aslında biz erkeğiz demek kolay bir şey değildi. Ataerkil düzenin tanımladığı erkeklik kurumuna da eleştirel bir bakış açımız var. Sistemin size sunduğu seçeneklerden birini seçmek zorunda değilsiniz,” diyor.
Kimlik alma sürecinin devletin tüm trans bireylere uyguladığı korkunç bir şiddet olduğunun da altı çiziliyor. Belgeseldeki trans erkeklerden Rüzgar, “cinsel organlarımız da devletin malı olduğu ve bize buna göre kimlik verdikleri için kendimizi cinsiyetimizle var olabildiğimiz bu sistemin içinde buluyoruz” diyor.
Voltrans’ın tanımına göre trans erkek, anatomik bedeni “kadın” olarak tanımlanan, cinsiyet geçiş sürecine girmiş veya girmemiş; girmeyi düşünen veya düşünmeyen, kendisini erkek olarak beyan eden bireyleri kapsayan bir tanım