Uluçay :”Belediyelere Çözüm Ancak Orta Vadede Mümkün”

0
146
Uluçay :

 

Yerel yönetimlerle ilgili sorunları GAZETE360'a değerlendiren İçişleri Bakanı Teberrüken Uluçay, bağımsız hareket başlatan 12 belediye ile kendisinin de görüşüp sorunlarını dinlediğini belirten Uluçay, şu andaki çalışmalarla sorunlara ancak orta vadede çözüm üretilebileceğini vurguladı.

 

"Çözüm Ancak Orta Vadede"

"Onlar kısa vadede sorunlarının çözümünü istiyorlar. Ancak biz yasal değişikliklerle daha köklü çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ama bu ancak orta vadede hayata geçebilir" şeklinde konuşan Uluçay, getirilecek yas çalışmasıyla daha etkin denetimi hedeflediklerini belirtti.

Yapılacak yasal değişikliklerle belediyelerde yaşanan sorunlara geçici olarak seçilmişlerin görev başında kalmasıyla devletin de müdahale edebilmesini sağlayacaklarını anlatan Uluçay, "şu anda örneğin Mehmetçik Belediyesi'nde yaşanan sorunlarda biz araya giremiyoruz. Yapılacak değişiklikle seçilmiş başkan ve parti meclisi üyeleri orada dururken sayıştay ve denetçilerle devletin de geçici olarak araya girip soruna müdahale edebilmesini sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

 

"Nüfus Katkı İçin Doğru Kriter Değil"

Belediyelerin nüfustan hareket ederek katkı paylarına baktıklarını ifade eden Uluçay, nüfustan ya da coğrafyadan hareket ederek değerlendirme yapılmasının yeterli kriter olmayacağını, hizmet verdiği alanın dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Belediyelerin gelirlerini artırmak adına da çalışma yaptıklarını belirten Uluçay, kırsal kesim belediyeleri ile ilgili de ayrı bir çalışma yapacaklarını ifade etti.

 

Lefkoşa Belediyesi

Lefkoşa Belediyesi ile ilgili de konuşan Uluçay, "Lefkoşa ayrı bir kriz. Şu anda Belediye Başkanı Sayın Fellahoğlu'nun kendi çalışmaları var. Ancak biz henüz biraraya gelip bu çalışmaların ayrıntılarını konuşmadık" dedi.