Ukrayna’da Taraflar Keskinleşiyor

0
144
Ukrayna'da Taraflar Keskinleşiyor

Muhalefet liderlerinden Vitali Kliçko göstericilere karşı polisin şiddet kullanması nedeniyle Yanukoviç'in çağrısına olumlu yanıt vermedi.Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, internet sitesinden yaptığı açıklamada, muhaliflerin daha fazla direnmemesini ve çatışma eğiliminden vazgeçmelerini istedi. Ağır sıklet boks şampiyonu ve aynı zamanda Ukrayna'nın muhalefet liderlerinden Vitali Kliçko Yanukoviç'le aslında daha önce görüşmeyi planladıklarını, ancak Yanukoviç’in sadece şiddet dili ile konuşması ve polisin de göstericilere orantısız şiddet uygulaması nedeniyle bu görüşmeden vazgeçtiklerini söyledi. Kliçko, Yanukoviç'in böylece her tür uzlaşmaya kapıları kapattığı görüşünü savundu.

'Şiddetin tırmandırılmaması Yanukoviç'in sorumululuğunda'

Alman Sosyal Demokrat Partisi’nin (SPD) Meclis Grubu Dış Politika sözcüsü Rolf Mützenich, Yanukoviç'in AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşürken, polisin göstericilere karşı şiddet kullanmasına ilişkin şunları söylüyor:“Sayın Ashton’ın hayal kırıklığına uğradığını tahmin ediyorum. Çünkü elinde bazı somut tekliflerle ve diğer yandan da ülkedeki tansiyonu düşürme amacıyla özel olarak Ukrayna’ya gitmişti. Polis sadece göstericilerin kapattığı ana yolları açtığını iddia ediyor. Önümüzdeki günlerde, saatlerde şiddetin tırmandırılmaması doğrultusunda Yanukoviç'e büyük sorumluluk düşüyor.”

Ukrayna’da şiddet daha da tırmanır mı, yoksa soruna barışçıl bir çözüm bulunabilir mi? Almanya-Rusya İşbirliği koordinatörü, Hrıstiyan Demokrat Birlik'ten (CDU) Andreas Schockenhoff temkinli konuşuyor: “Göstericiler şimdiye kadar hep barışçıl kaldı ve onların asıl gücü de buradan kaynaklanıyor. Muhalefet liderleri, özellikle de Vitali Kliçko insanları sağduyulu olmaya çağırdı ve devletin güvenlik güçlerinin tüm kışkırtmalarını boşa çıkarttı. Bu noktada güçlü bir siyasî iradenin olduğu belli oluyor. Burada söz konusu olan yakıp yıkmak, vandalizm değil, Ukrayna’nın net bir biçimde siyasî yönünü belirlemektir. Yanukoviç ile siyasî iktidar, AB ile Rusya arasında zikzaklar çizer ve Ukrayna’nın iki büyük komşusu arasında nasıl davranacağını bilemezken, halkın büyük çoğunluğu kesinlikle Avrupa yanlısı tutum alıyor. Bunun kanıtı sadece başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı'nda düzenlenen gösterilerle kalmıyor.”

Almanya, Ukrayna’da muhalefeti desteklerken, Rusya ile de karşı karşıya gelmiş oluyor. Nitekim Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’nin Ukrayna’nın iç işlerine müdahale ettiği suçlamasını yöneltti. Almanya – Rusya İşbirliği Koordinatörü Andreas Schockenhoff, Ukrayna’nın kendi kaderini kendisinin belirleme hakkı olduğuna dikkat çekiyor ve halkın yeniden Moskova’nın velayeti altına girmek istemediğini vurgulayarak şunları ekliyor: “Bundan dolayıdır ki Ukrayna’nın şimdi karar verme zamanıdır. Biz Avrupalılar ise Rusya ile AB arasında gidip gelinen bir ‘Ara Avrupa’yı arzu etmiyoruz. Komşularımızın istikrarlı ve güçlü olması bizim de hayati güvenlik çıkarlarımız açısından, AB’nin çıkarları açısından önemlidir. Ancak son sözü söyleyecek olan Ukrayna’nın kendisidir. Biz Ukrayna’ya sadece açık ve net olarak Avrupa yönünü gösterebiliriz.”

20 milyarlık kredi karşılığında AB ile anlaşmaya hazır

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile yaptığı görüşmenin ardından, AB ile görüşmeleri sürdürmek istediklerini, Ukrayna’ya aktarılacak malî kaynakların iyileştirilmesi durumunda ilkbaharda ortaklık anlaşması imzalayabileceklerini söyledi.

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov da AB’nin sağlayacağı 20 milyar euro hacmindeki kredi karşılığında anlaşmayı imzalayabileceklerini yineledi. Alman hükümet sözcüsü Georg Streiter ise Alman hükümetinin bu öneriyi geri çevirdiğini, bu gibi taleplerle Ukrayna hükümetinin dikkatleri güncel siyasi durumda sadece kendi sorumluluğu olduğu gerçeğini gölgelemek istemesinin yattığını vurguladı.

© Deutsche Welle Türkçe