Uçak kazasıyla ilgili ilk izlenimler ve iddialar

0
274

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı’na bağlı 2 kişilik kaza/kırım ekibi, dün sabah erken saatlerde KKTC’ye geldi.

Kaza/kırım ekibi, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı başkanlığında, KKTC Sivil Havacılık Dairesi teknik ekibi ile çalışmalarına başladı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, inceleme ve tetkiklerin 3 gün sürmesinin planlandığını bildirdi. Açıklamada, inceleme sonrası bir ön rapor hazırlanacağı detaylı teknik raporunsa 1 ay içinde hazır olmasının hedeflendiği vurgulandı.

Ancak uzmanlardan biri kazayla ilgili ilk izlenimini olay yerindeki ekip arkadaşlarıyla paylaştı.

Kıbrıs Gazetesi’nin haberine göre, uzman kişi, “Isı çok yüksek. Erimiş. Çok zor. Alüminyum parçalar gitmiş. Kanat erimiş. Uçak burun üstü dönerek vurmuş. Muhtemelen soldan dönmüş, çizik izleri var” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar, uçağın dönerken sol kanadının stall ettiği ve düşmeye neden olduğu üzerinde duruyor.

Haberci Gazetesi‘nin haberine göre ise olayla ilgili çeşitli iddialar var.

Eğitim uçağının 29 dakika havada kaldığı ve henüz tespit edilemeyen bir nedenden ötürü uçak motorunun havada alev alarak düştüğü de öne sürüldü.

Habere göre, resmi tatil nedeniyle, Geçitkale Havalimanı içerisinde faaliyet gösteren Hava Sporları Federasyonu binasında herhangi bir görevli yoktu. Uçağın düşüş anında olay yerinde kimsenin olmadığı ve kazanın geç fark edildiği de iddia ediliyor.

Bir başka iddia ise uçağın düşmesine havada bir cisim ile temas etmesi olabileceği ve cismin drone olma ihtimalinin yüksek olduğu şeklinde. İddialar arasında uçağı kullanan pilotun intihar etmiş olabileceği de bulunurken uçağı hangi pilotun kullandığının ise belli olmadığına dikkat çekiliyor.