Türkiye’de Kredi Kartı Faizleri Düşürüldü.

0
258
Türkiye'de Kredi Kartı Faizleri Düşürüldü.

Türkiye’de Kredi kartı faizleri düşürüldü

Türkiye Merkez Bankası, bankalar için üst limit olarak kabul edilen kredi kartlarındaki azami faiz oranlarını düşürdü. KKTC’de faiz oranları halen %3 olarak uygulanıyor. Ekonomist Vargın Varer ise KKTC kredi kartları piyasasının başı boş olduğu görüşünde.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "14 Eylül 2013 tarih ve 28765 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında 2006/1 sayılı Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair 2013/11 sayılı Bankamız Tebliği’yle, 1 Ekim 2013 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranı Türk lirası için yüzde 2,02, ABD doları için yüzde 1,70 ve euro için yüzde 1,64."

"Aylık azami gecikme faizi oranı ise Türk lirası için yüzde 2,52, ABD doları için yüzde 2,20 ve euro için ise yüzde 2,14 olarak belirlenmiştir."

Söz konusu oranlar azami oranlar olup, bankalarca kredi kartı işlemlerinde 1 Ekim 2013 tarihinden itibaren bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanması mümkün bulunmamaktadır."

"Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirleyebilecektir. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranları bu tarihten önce yine Bankamız tarafından kamuoyuna duyurulacaktır."

"Bankalar, diğer ülkelerde olduğu gibi, kredi kartı faiz oranlarını bireysel kredi faizlerine göre daha yüksek belirlemektedir. Bu nedenle, kısa vadeli kredi gereksinimi olan kredi kartı sahiplerinin bu gereksinimlerini kredi kartları yerine tüketici kredileri yoluyla karşılamaları menfaatlerine olacaktır." denildi.

KKTC’de Faizler %3
Kredi faizleri, KKTC'de halen %3 olarak kullanılıyor. Türkiye Merkez Bankası'nın aldığı bu yeni düzenleme kararı, KKTC bankaları üzerinde yasal bir bağlayıcılık oluşturmuyor.

VARER: “KKTC’de Kredi Kartı Piyasası Başı Boş”
Konuyla ilgili değerlendirme yapan, GAZETE360 Yazarlarından Ekonomist Vargın Varer, yeni düzenleme kararının yasal bir bağlayıcılık oluşturmadığına vurgu yaparken, kredi kartları piyasasının Kuzey Kıbrıs'ta oldukça başı boş olduğunun altını çiziyor.

2008-2009 yılları arasında KKTC Merkez Bankası'nın ajandasında kredi kartlarıyla ilgili bir düzenleme hedefi olmasına rağmen bu konuda bugüne kadar hiçbirşey yapılmadığını da söyleyen Vargın Varer, "Türkiye kredi kartlarıyla ilgili yaşadığı sıkıntıları görerek, bu tecrübelerden hareketle yeni düzenlemeler yaptı. Kredi kartı limitlerine sınır getirmekten, bir kişinin alabileceği azami kredi kartı sayısına kadar çeşitli önlemler aldı. Ne yazık ki biz bu konularda çok sıkıntı yaşamamıza rağmen henüz herhangibir düzenleme yapmış değiliz. Kredi kartları piyasası son derece başı boş" diyor.

Tüketicinin kredi kartı alırken, uyguladığı faiz oranından fazla, karta ulaşabilirliğini göz önünde bulundurduğunu söyleyen Varer, Türkiye’deki bu düzenlemenin tek başına bankalar üzerinde büyük bir rekabet baskısı yaratmayacağını söylüyor.

Vargın Varer 2 dönemdir KKTC meclisini meşgul eden mazbata sorununun özünde de sorunu önceden farkedip önlem almama problemi olduğuna işaret ediyor.

Mazbata sorunu olarak bilinen faiz mağdurları konusunda hala meclisin kapsamlı bir düzenleme yapması beklenirlen, kredi kartı boçluları da ayrı bir sorun yaratmaya devam ediyor.

KKTC'de kredi faizi halen %3 olarak uygulanırken gecikme faizi de %3.5 olarak uygulanıyor.