Türkiye Merkez Bankası Başkanı Başçı: Dolar seneye 1.80

0
185
Türkiye Merkez Bankası Başkanı Başçı: Dolar seneye 1.80

Doların 2 TL’yi geçtiği geçen ay “Maradona gibi şaşırtacağız. Yılsonunda dolar 1.92 TL’ye inecek. İnmezse beni bulun” diyerek sert bir çıkış yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı bu kez tahminlerini daha da ileri götürdü. Başçı dün Denizli’de katıldığı bir toplantıda önümüzdeki yıl için doların 1.80 TL’ye inebileceğini belirtti. Başçı, “Seneye sermaye akımları güçlenirse, dolar/TL 1.80 seviyesine gidebilir, bu olmazsa orta noktalara gelir ki o da 1.92 seviyesidir” dedi.

Piyasalardaki çalkantılara da değinen Başçı, şu ortamda ‘Alarmist olmaya gerek yok’ diyerek, iş dünyası ve piyasaların panik yapmaması gerektiğini belirtti. Başçı, “İşler kademeli olarak yoluna girecek. Kurdaki artış normal, özel sektörün tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok” diye konuştu.

DÖVİZİ YERLİ ALIYOR

Merkez Bankası’nın döviz kurundaki artışa faizi yükselterek müdahale edeceği beklentisinin doğru olmadığını belirten Başçı şunları söyledi: “Merkez Bankası döviz kurlarını düşürmek için kısa vadeli faizleri artıracak beklentisi oluşuyor. Bizim politika faizleri ile döviz kuru arasında piyasa yanlış bir şekilde ilişki kurdu. Bizim bu ilişkiyi koparmamız lazım. Merkez Bankası enflasyona tepki verir, döviz kuru yükseldi diye merkez bankası faiz artırmaz. Verdiğimiz bu mesajın algılanmasının ardından tahvil piyasasına girişler başladı. Bu mesajı takdir edenler giriş yapmaya başladı. 10 yıl vadeli tahvillerde de, beş yıl vadelilerde, iki yıl vadelilerde inanılmaz bir şekilde giriş var. İşlem hacmi arttı. Demek ki bu mesajı alan yabancı yatırımcı giriyor. Anlamayanlar çıkıyorlar. Tahvil piyasamızda ciddi hareket olmaya başladı. Tahvil piyasasına net girişler gözlüyoruz. Eylül ayının başından beri de döviz piyasasına yabancı girişi gözlüyoruz. Gün gün değişmekle beraber tahvil piyasasına yabancı girişi var. O zaman döviz neden o kadar çok düşmedi Başkan diye sorabilirsiniz. Çünkü firmalarımız halen döviz alıyorlar. Yabancı giriyor, kurumlarımız alıyor açık pozisyonları var bir an evvel kapatmak istiyorlar. Şu anda resim böyle…”

TARAF Gazetesi