Tüp bebekte ‘haute couture’ tedavi

0
243
Tüp bebekte 'haute couture' tedavi

İSTANBUL – Çocuk sahibi olmak isteyen ancak 1 yıl boyunca korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemeyen çiftlerin umut bağladığı tüp bebek tedavisi, ilk uygulamada her zaman arzulanan sonucu veremeyebiliyor.
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında, her çifte özel “haute couture” bir tedavinin yapılmaması ya da daha iyi kalite yerine, fazla sayıda yumurta elde edilmesine odaklanılması gibi nedenlerin etkili olduğunu belirten Memorial Antalya Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Op. Dr. Batu Aydınuraz, tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarının nedenleri ve tedavide yeni yaklaşımlar hakkında şunları söyledi:

HER HASTAYA ÖZGÜ TÜP BEBEK TEDAVİSİ UYGULANMALI
"Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı, art arda 3 tüp bebek tedavisi sonrasında gebeliğe ulaşılamaması durumudur. Gebeliğin elde edilememesinde karşılaşılan en sık sorun, çiftlerde herhangi bir sorun yokken iyi bir embriyo gelişememesidir. Her hastanın standart protokollere, daha önceden kestirilebilen aynı cevabı vermesi mümkün değildir. Bu nedenle protokol ve ilaç değişiklikleri ya da destek tedaviler ile yumurta kalitesini artırmaya yönelik yaklaşımlar daha iyi embriyo elde edilmesini sağlayabilir.

DÜŞÜK DOZ İLAÇLA DAHA KALİTELİ YUMURTA ELDE EDİLMELİ
Yüksek dozla fazla sayıda oosit (yumurta) elde edilmeye çalışılması ve bu amaç uğruna yumurta kalitesinin geri plana itilmesi, iyi embriyo gelişimini baltalayan bir tedavi yaklaşımıdır. Fazla sayıda yumurta elde etmenin gebelik olasılığını yükselttiği düşünülse de bu durum tam aksine başarısız tüp bebek tedavilerine yol açabilmektedir. Yeni tüp bebek tedavi yaklaşımlarında; yüksek dozlardan kaçınılarak, daha düşük dozlarda ve daha az sayıda ancak kalitesi yüksek yumurta elde edilmesine önem verilmelidir. Yüksek doz ilaç verilerek çok hızlı gelişen yumurtaların, döllenme sonrasında rahimde tutunma performansları düşük olmaktadır.

BAŞARI İÇİN İDEAL LABORATUVAR KOŞULLARI OLUŞTURULMALI
Tüp bebek laboratuvarının uygun şartlarda olması çiftlerin üreme hücre potansiyelinin net olarak görülebilmesini ve değerlendirilmesini sağlamaktadır. Kaliteli embriyo gelişimini destekleyerek başarı sağlayan önemli bir unsur, tüp bebek laboratuvarının uygulama koşulları, teknik alt yapı ve uygulayıcıların tecrübesi anlamında yeterli olmasıdır. Tüp bebek merkezi laboratuvarı hava kalitesi açısından iyi değerlendirilmeli, özellikle havadaki bir takım bakterilerin ve partiküllerin işlemlere zarar vermesini engelleyecek şekilde tasarlanmalıdır.

GELECEKTE TÜP BEBEK GEBELİK ORANLARI ARTACAK
Tüp bebek tedavisi ile ilgili çalışmalar sadece uygun hastaların uygun zamanlarında tedaviye alındığı, dolayısıyla başarı oranlarının arttığı bir gelecek vadetmektedir. Hastaların adetlerinin belirli dönemlerinde alınan küçük biyopsiler, moleküler, hormonal ve bağışıklık sistemi anlamında bir ön testten geçirilerek, hangi ayın gebelik için uygun olduğu tespit edilebilecektir. Hastaya en uygun zamanda tedaviye başlanmasıyla, tüp bebek gebelik oranları artacaktır."

NTVMSNBC