Tunceli yeniden Dersim oluyor. Kamuda başörtüsü yasağı kalkıyor.

0
201
Tunceli yeniden Dersim oluyor. Kamuda başörtüsü yasağı kalkıyor.

Demokratikleşme Paketinden: “Tunceli yeniden Dersim oluyor. Kamuda başörtüsü yasağı kalkıyor.”

Tunceli'nin 1935 tarihinde değiştirilen ismi, demokratikleşme paketi ile 78 yıl sonra yeniden Dersim olarak değiştirilecek. Kamuda halen uygulanmaya devam eden başörtüsü yasağı ise kaldırılacak.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklaması beklenen demokratikleşme paketi dünkü MKYK'da görüşülemediği için son nokta konulamadı.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise dün yaptığı açıklamada "Ay sonuna kadar açıklayacağız ve ekimden sonra, belki de kasımda bunları yasalaştırma imkanı bulacağız" dedi.
T24’ün haberine göre, paket büyük oranda netleşti.
Tunceli için ise sürpriz bir karar alındı. Paketle Tunceli'nin adı 78 yıl sonra yeniden 'Dersim' oluyor. Yerel yönetimlere malî ve idari açıdan nispi özerklik imkânı sağlayan Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki şerhler de kaldırılıyor.
Bu arada paketin tamamlanmasının uzamasına, Başbakan'ın bazı maddelere itiraz etmesinin neden olduğu öğrenildi. Bu maddelerinse anadilde eğitim, cemevlerine statü tanınması, Alevi dedelerine maaş verilmesi ile daraltılmış bölge seçim sistemi olduğu belirtildi. Erdoğan'ın anadilde eğitime kesin olarak karşı çıktığı, cemevlerine yasal statü verilmesine de ciddi çekinceler koyduğu bildirildi.

Pakete 28 Şubat da dahil edildi

T24’e göre, 28 Şubat'taki yargılamalar da pakete dahil edildi. Bu kapsamda İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu ile Malatya davası sanıklarına yeniden yargılama yolu açılıyor. Erdoğan, geçen ay Ülke TV canlı yayınında, "28 Şubat sürecinde hakları gasp edilenlere hak iadesi için çalışmalar yapılıyor. Gerek Salih Mirzabeyoğlu ve gerekse Malatya konularıyla ilgili, Adalet Bakanlığı gerekli çalışmaları yapıyor. Cezaevlerine heyetler de gönderildi, durumları yerinde tespit edildi. Hakikaten iade-i itibar noktasında veya eğer hakların gaspı varsa bunların iadesi noktasında yeniden bir iade-i muhakeme başlatılabilirse bunun önünün açılması için de gerekli çalışmayı yapacaklar. Temenni ederim ki kısa sürede neticelenir, ona göre adımlar atılır." demişti.

Kamuda Başörtüsü Serbest Olacak

Haberde, paketle ilgili öne çıkan diğer detaylar ise şöyle;
Kamu hizmetlerinden Kürtçe yararlanılabilecek.
Kamuda başörtüsü serbest olacak.
Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'ndaki şerhler kaldırılacak.
Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'nda değişiklik yapılacak.
Ruhban Okulu'nun da yeniden açılması gündemde."
 
Daraltılmış bölge sistemininse seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceği üzerinde tereddütlerinin bulunduğu ifade edildi. Fakat kesin olarak belirtilen bir husus, bu paketin son olmayacağı… Buraya yetiştirilemeyen ya da sürecin sonraki aşamalarında ihtiyaç teşkil edecek başlıklar için yeni paketler hazırlanacak. Başbakan'ın, toplantıda, paketin MİT aracılığıyla Öcalan'a gönderildiği iddiasını da yalanladığı öğrenildi. Başbakan'ın, "Öcalan'a gönderilen bir metin yok." dediği aktarıldı.
Alınan yeni karar göre, MKYK toplantısı Salı günü saat 13.00'te yapılacak. Toplantının ucu açık olacak ve enine boyuna tartışılacak.