Tsipras “gerekirse Erdoğan’ı ararım”

0
4389
Anastasiadis Atina'ya Gidiyor

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetlerinin bir zayıflık ve yalnızlık işareti olduğunu gösterdiğini belirtti.

Yunanistan TV kanalı Open’a demeç veren Tsipras, “Türkiye’nin stratejik bir çıkmazla karşı karşıya bulunduğunu, Yunanistan ve Kıbrıs’ın ise son yıllarda güçlü uluslararası ittifaklar yaptığını” ifade etti.

Yunan Başbakan, “Türkiye’nin güçlü ittifakı yoktur ve şimdi Kıbrıs ve Yunanistan’la farklılıklarının ikili bir konu olduğu iddiaları kabul edilmez iddialardır. Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi aynı zamanda Avrupa Birliği’nin MEB’idir. Yunanistan sınırları aynı zamanda AB sınırlarıdır” şeklinde konuştu.

Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın sürekli işbirliği içinde olduklarını kaydeden Alexis Tsipras, Türkiye’nin Ege’de bir ‘sıcak olay’a neden olma olasılığıyla ilgili soruya yanıtında, bunun hesaba katıldığını, Yunan hükümetinin bu nedenle gerekli tüm tedbirleri aldığını söyledi.

Yunanistan’ın uluslararası ittifaklarının önemine işaret eden Tsipras, AB’nin Türkiye’ye karşı olası somut tedbirlerinin olumlu bir gelişme olacağını vurguladı.

Alexis Tsipras, Türkiye’nin Kastellorizon ve Kıbrıs arasında bir bölgede sondaj girişiminde bulunmayacağı görüşünde olduğunu belirterek, “Bizim her durumda bir caydırıcı planımız vardır ve Yunanistan bir adım geri atmayacaktır” şeklinde konuştu.

Tsipras, Doğu Akdeniz’deki tüm gelişmelere rağmen Türkiye ile iletişim kanallarını açık tuttuklarını ve gerekli gördüğünde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla aramaktan çekinmeyeceğini de söyledi.

Tsipras “Çatışmaya beş kalayız diye bir durum yok. Doğu Akdeniz’de yaşananlar önceden beklediğimiz senaryolardır. Eğer gerekli ise ve eğer stratejik açıdan da yararlı olacaksa Erdoğan’ı ararım. Elbette ararım” dedi.