Trump’ın Ortadoğu Planına Türkiye ve İran’dan Tepki, Mısır’dan Diyalog Çağrısı

0
4764

ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘yüzyılın anlaşması’ olarak nitelediği Orta Doğu ‘barış planı’na sert tepkilerin yanı sıra itidalli yaklaşımlar da geldi. Türkiye plan için “Ölü doğmuştur” yorumunu yaparken Mısır ve Suudi Arabistan taraflara diyalog çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres İsrail ile Filistin arasındaki olası bir barışı desteklediklerini belirtirken, olası bir barışın BM tasarıları, uluslararası hukuk ve karşılıklı anlaşmalarla güçlendirilmiş ve 1967 öncesi sınırlarda iki devletli bir çözüm olması gerektiğini söyledi.

Türkiye, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak önerilmesine “Kudüs kırmızı çizgimizdir” tepkisini gösterdi. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında “ABD’nin sözde (Orta Doğu) barış planı ölü doğmuştur. İsrail’in işgal ve zulmünü meşrulaştırmaya yönelik adımlara izin vermeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

  • Ürdün Dışişleri:

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “1967 sınırları öncesine dayanan bağımsız bir Filistin devleti kampsamlı ve devamlı barışın tek yoludur” denildi.

  • Suudi Arabistan:

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Trump’ın çabalarını takdir ettikleri açıklamasını yaptı ve taraflara diyalog çağrısında bulundu.

Kaynak: BBC