Toyota’nın yaratıcılarından Eiji Toyoda 100 yaşında öldü

0
184
Toyota'nın yaratıcılarından Eiji Toyoda 100 yaşında öldü

Şirketin kurucusu Kiiçiri Toyoda'nın kuzeni olan Eiji Toyoda'nın başkent Tokyo'daki bir hastanede kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitirdiği açıklandı.

Şirketin küçük bir otomobil üreticisinden küresel bir dev haline gelmesinde en büyük rolü üstlenen Toyoda, pek çok diğer şirket tarafından kopyalanan ve üretimde verimliliği arttırma esasına dayanan 'Toyota Yöntemi'nin de mimarı olarak biliniyor.
Eiji Toyoda'nın yaşamının en önemli dönemi 1950'li yıllarda Amerikan otomotiv şirketlerinin çalışmalarını gözlemlemek üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne gönderildiği dönemdi.
O dönemde Ford şirketi Toyota'nın bir yılda ürettiği otomobili bir günde üretebilecek kapasitedeydi.
Toyoda, Amerika'nın dev otomobil üretim fabrikalarını büyük bir hayranlıkla izledi ancak üretilen araçların kalitesinden çok hoşnut değildi. Toyota'nın daha kaliteli otomobiller üretebileceğine inanıyordu.
Şirketin başarıya ulaşması zaman almış olsa da 1970'li yıllara gelindiğinde, Toyota'nın basit ancak güvenilir otomobilleri Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'da büyük başarı yakaladı.
1980'li yıllarda Eiji Toyoda bir risk daha aldı ve Mercedes ve BMW gibi lüks otomobillerle yarışacak Lexus markasını yarattı.
Pek çokları şirketin bunun başaramayacağını düşünmüş olsa da bugün Toyota dünyanın en büyük otomobil üreticisi konumuna geldi. Lexus ise Amerika Birleşik Devletleri'nde Mercedes ve BMW'dan çok daha fazla satılıyor.
1967-1982 yılları arasında şirketin Başkanı, 1982 yılında da Yönetim Kurulu Başkanı Eiji Toyoda'nın oğulları Kanşiro, Tetsuro ve Şuhei de Toyota şirketinin üst düzey yöneticileri arasında.
Eiji Toyoda için aile arasında bir cenaze töreni düzenleneceği açıklandı.

Kaynak: bbctürkçe