TOMA’yı üretecek olan şirket AKP’nin Eski Vekilinin…

0
172
TOMA’yı üretecek olan şirket AKP’nin Eski Vekilinin…

Gazete360

Kuzey Kıbrıs’a  Türkiye’den getirilecek olan Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA)’nın üretimini  eski AKP milletvekili İsmail Katmerci’nin fabrikası yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de gizli bir şekilde yapılan TOMA ihalesinde TOMA üretim ve şatışı Nurol Makina isimli şirketten, AKP eski İzmir milletvekili İsmail Katmeci’nin şirketi Katmerciler Şirketi’ne verilmişti.

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye medyasında geniş yer bulan haberlerde daha önce Nurol Makina’nın da üretimini yaptığı TOMA’ların son ihalesini Katmerciler aldığına vurgu yapılmıştı.

Katmerciler, ilk etapta 30 adet TOMA ve zırhlı aracın geliştirmesini yapacak ve araçların teslimini yıl sonuna kadar gerçekleştirecek.

Birgün gazetesinin 17.08.2013 tarihli haberine göre, AKP’nin eski milletvekili İsmail Katmerci’nin şirketi yurtdışından TOMA siparişleri de almakta.

TOMA'ların üreticisi Katmerciler şirketinin CEO'su Mehmet Katmerci, Gezi olaylarının dünya medyasına yansıması sonrasında dünyadan TOMA siparişleri aldıklarını söylemiş, “Gezi Parkı olaylarının dünya medyasında da yer almasıyla birlikte İzmir merkezli şirketlerine Brezilya'dan Libya'ya kadar TOMA talebi geldiğini açıklamıştı.

"Dünyada insanlar Türkiye'de böyle bir araç üretilebileceğini gördü" demişti.

 

AKP Hükümeti Mayıs’ta 30 adet yeni TOMA  siparişi verdi.

AKP Hükümetinin Mayıs ayında 30 TOMA siparişi verirken, şirketin yılbaşından sonra borsada artan hisseleri de dikkat çekiyor.

Yeni TOMA’nın özellikleri ne?

Kuzey Kıbrıs için ihaleye çıkılan TOMA’nın yeni üretilecek olanlardan mı olduğu bilinmezken, yeni TOMA’lar geliştirilmiş özellikleriyle dikkat çekiyor. Buna göre yeni TOMA’ların  6.000 litre su, 80 litre köpük, 60 litre boya, 60 litrelik de gaz tankı var.

İstenildiğinde boya, gaz ve suyu karıştırıp aynı anda sıkabiliyor. Motoru, 2.5 litre 120 beygir gücünde dizel olacak. Balistik ön cam ve koruma kafesi, kurşun geçirmez cam ve kaplama ile korunan TOMA, HD kamera kaydı yapabilecek ve dokunmatik ekran sistemi olacak. Joystick’li 60 metre menzilli su hedefleme sistemi, kendini söndürebilme özelliği, kısa, uzun, sürekli su atma seçeneği, göstericileri yanından uzaklaştırmak için gaz püskürtme delikleri, patlasa da ilerleyen Run-Flat lastikleri ile neredeyse yenilmez özelliklere sahip.

Yeni TOMA'lar aynı zamanda Akrep adı ile toplumsal olaylarda boy gösteren araçların bazı özelliklerini de içlerinde barındırabilecek. Motor ve yürüyen aksamında yapılacak değişiklikle TOMA'lar artık daha seri hale gelecek.

Bunların dışında iki kişinin gaz bombası atabileceği, açılır kapağa sahip bölme de tasarlanan yenilikler içerisinde.