TOMA Kıbrıslılar İçin Bir Ders

0
245
TOMA Kıbrıslılar İçin Bir Ders

TOMA’ların Kıbrıs Türk toplumu için gelmesi konusunda yaşanan gelişmeler son derece önemli ve karışık.

Kuşkusuz bu olayın öneminin karışık nedeni ile ilgili çok şeyler yazıldı, söylendi. O yüzden bu yazıda zaten kamuoyunun gündemine gelenleri tekrarlamak istemiyorum. 

Ama TOMA konusunun sembolizmi içerisinden, gerek Kıbrıslı Türkler gerekse de Kıbrıslı Rumlar için aynı zamanda öğretici de olan olayın bir başka ideolojik hipotezinin mutlaka altının çizilmesi gerekiyor.

Kıbrıslı Türklerin TOMA’ların varlığına karşı toplumsal ve siyasi direnişlerinin etkililiği, toplumun varoluşu ile ilgili temel sorunları çözmeyebilir, ama Ankara ile ilişkilerinde, yeni bir dönüm noktası oluşturur.

Aslında bu konu, özellikle 2013 yazından beri, Türkiye’de TOMA’ların beraberinde taşıdıkları ideolojik yükten ortaya çıkıyor.

TOMA’ların GEZİ olaylarında kullanımının daha derin bir analizi yapılırsa, kamuoyundaki egemen görüşün savunulması için  kullanılan, görünmeyen ve görünen şiddeti kanıtlamaktadır.

Hareketlerin kaba kuvvet kullanılarak bastırılması ve TOMA’ların rolü, AKP hükümetinin Türkiye’deki alternatif muhalefet tarafından egemenliğine karşı kuşku duyulması karşısındaki sınırları  göstermiştir.

Bu anlamda, TOMAlar, bugün Türkiye’de inşa edilmekte olan “yeni” politika, ideoloji ve ekonomik yönetimin “yeni” emanetçilerine dönüşmüştür.

Aşamalı olarak yeni Taksim meydanının bayındırlığını yapan, yeni Türkiye’nin sözcülerinden birine dönüşmüşlerdir.

Sonuçta, Kıbrıslı Türklerin toplumsal ve siyasi direnişi gösteriyor ki, toplumun büyük bir bölümü bu yeni Türkiye’nin Kıbrıs’a “girmesine” ve “bazı şeyleri zorla kabul ettirmesine” karşıdır.

Kıbrıslı Türkler'in direnişi, toplumun büyük bir bölümünün, Türkiye’nin Kıbrıs tarihinin bütünündeki rolünü yeniden gözden geçirdiğini gösteriyor.

Yani, toplumun tarihi gelişiminde Türkiye’nin rolünün değişimini istiyor.

TOMA konusu gibi olaylar, küçük konular olabilir. Fakat Kıbrıs Türk toplumu içinde öneli bir dinamizm için aydınlatıcıdır ki, Kıbrıslı Rumların bunu küçümsememeleri gerekir.

Aksine, Kıbrıslı Rumlar, bu “küçük” olayları ortak bir Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türklerle ilişkilerinin demokratik olarak yenilenmesi fırsatı olarak algılamalıdırlar.

(Çeviri-GAZETE360)

 

****

ORJİNAL METİN

******

 

ΤΟΜΑ: Ένα δίδαγμα για τους Κύπριους

Η σημασία της εξέλιξης που είχε η υπόθεση της έλευσης των ΤΟΜΑ στην Τουρκοκυπριακή κοινότητα είναι μεγάλη και πολύπλοκη. Ακριβώς λόγω της πολυπλοκότητας της σημασίας αυτού του γεγονότος γράφτηκαν και λέχθηκαν πολλά. Το παρόν κείμενο επιδιώκει να μην επαναλάβει όσα είδαν το φως της δημοσιότητας. Όμως μέσα από το συμβολισμό της υπόθεσης ΤΟΜΑ θα πρέπει να υπογραμμιστεί μια άλλη ιδεολογική υπόσταση του γεγονότος που είναι ταυτόχρονα διδαχτική τόσο για την Τουρκοκυπριακή, όσο και για την Ελληνοκυπριακή κοινότητα.

Η αποτελεσματικότητα της κοινωνικής και πολιτικής αντίδρασης των Τουρκοκυπρίων ενάντια στην παρουσία των ΤΟΜΑ, μπορεί να μην επιλύει τα βασικά προβλήματα ύπαρξης της κοινότητας, όμως αποτελεί ένα νέο σημείο καμπής στις σχέσεις της με την Άγκυρα. Το γεγονός αυτό προκύπτει από το ιδεολογικό φορτίο που κουβαλούν μαζί τους τα ΤΟΜΑ, ιδιαίτερα από το καλοκαίρι του 2013 στην Τουρκία. Μια βαθύτερη ανάλυση της λειτουργίας των ΤΟΜΑ στα γεγονότα Gezi, αναδεικνύει την αθέατη και θεατή βία που ενεργοποιήθηκε για να υπερασπιστεί την κυρίαρχη αντίληψη στον ευρύτερο δημόσιο χώρο. Η βίαιη καταστολή των κινητοποιήσεων και ο πρωταγωνιστικός ρόλος των ΤΟΜΑ, έδειξαν τα όρια της κυβέρνησης ΑΚΡ απέναντι στην αμφισβήτηση της ηγεμονίας της από την εναλλακτική αντιπολίτευση στην Τουρκία. Υπό αυτή την έννοια, τα ΤΟΜΑ μετατράπηκαν σε ένα «νέο» θεματοφύλακα του «νέου» πολιτικού, ιδεολογικού και οικονομικού καθεστώτος που οικοδομείται σήμερα στην Τουρκία. Μετατράπηκαν σε ένα από τους εκφραστές της νέας Τουρκίας, η οποία σταδιακά κάνει την χωροταξική της εμφάνιση στη νέα πλατεία Τάξιμ.

Συνεπώς, η κοινωνική και πολιτική αντίσταση των Τουρκοκυπρίων φανερώνει ότι ένα μεγάλο μέρος της κοινότητας διαφωνεί με την «εισαγωγή» και «επιβολή» αυτής της νέας Τουρκίας στην Κύπρο. Η αντίδραση των Τουρκοκυπρίων δείχνει ότι ένα μεγάλο μέρος της κοινότητας αναθεωρεί το ρόλο της Τουρκίας σε ολόκληρη την κυπριακή ιστορία. Επομένως διεκδικεί την αλλαγή του ρόλου της Τουρκίας στην ίδια την ιστορική εξέλιξη της κοινότητας. Τέτοια γεγονότα, όπως η υπόθεση ΤΟΜΑ, μπορεί να είναι μικρά. Είναι όμως διαφωτιστικά μιας σημαντικής δυναμικής εντός της Τουρκοκυπριακής κοινότητας, την οποία οι Ελληνοκύπριοι δεν πρέπει να υποτιμήσουν. Αντίθετα, οι Ελληνοκύπριοι θα πρέπει να αντιληφθούν αυτά τα «μικρά» γεγονότα ως μια ευκαιρία δημοκρατικής ανανέωσης της των σχέσεων τους με τους Τουρκοκύπριους σε μια κοινή Κύπρο.