TOMA Kavgasında Yaşananlar.

0
179
TOMA Kavgasında Yaşananlar.

GAZETE360–Özel

Başbakan ve Maliye Bakanı’ndan habersiz şekilde TOMA için muafiyet belgesi imzaladığı yönünde bugün çıkan haberler üzerine GAZETE360’a konuşan Bakanlık Eski Müdürü Olgun Amcaoğlu, muafiyet belgesini 12 Eylül Perşembe günü, Bakanlık Müsteşarı Ahmet Havutçu’ya bilgi vererek imzaldığını söyledi.

 

Bakanın Haberi Vardı

Amcaoğlu, “Ben kendi inisiyatifimle hareket etmiş değilim, önümde bekleyen diğer imzalar gibi bunu da imzaladım ve Müsteşarımıza, yani üst amirime de bilgi verdim. Bakanın da kesinlikle bilgisi vardı” dedi.

332 bin Dolarlık bir bütçenin büyük bir bütçe olduğuna işaret eden Amcaoğlu, "3 bin TL’nin üzerinde olan bütçelerde argümanlar altındadır ve burada da prosedüre bağlı süreç, olması gerektiği gibi işlemiş, GKK’nın imzasıyla önüme gelen belge de artık son noktaydı. Burada görüşüm ne olursa olsun kişisel inisiyatif alacak durumda değildim” dedi.

"Argümanda bir eksiklik olsa imzalamazdım” diyen Amcaoğlu, böyle büyük bir bütçenin sorumluluğunu kişisel olarak üstlenmesinin söz konusu olmadığına işaret etti.

Amcaoğlu bu konuda detaylı basın açıklamasını da en geç yarın yapacağını söyledi.

 

Başbakan TOMA'nın Girişini Engellemeye Çalışıyor

Hükümet kanadında da TOMA’nın adaya girişini engellemek üzere yoğun bir çaba harcandığı söyleniyor.

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun devlet hiyerarşisi paralelinde, Başbakanlık yetkilerini kullanmak konusunda yeni dönemde hassas olacağına dair Başbakanlık ve yakın çevreden çeşitli işaretler var.

Sivil otoritenin yetkilerini dikkate almayan tavırlar karşısında, Bakanlar Kurulu ve Meclis yetkileri dahilinde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın yerel kaynaklardan elde ettiği fonları kısıtlama dahil, çeşitli tedbirlerin değerlendirilmeye açık olduğu ve taraflar arasındaki görüşmelerin devam ettiği bildiriliyor.