TOMA iptalini değerlendiren sendikalar: “Yerinde duruşlar doğru bir sonuç getirmiştir”

0
168
TOMA iptalini değerlendiren sendikalar: “Yerinde duruşlar doğru bir sonuç getirmiştir”

Gazete360-Özel Haber

Halkın kamuoyu yaratması ve ısrarlı duruş sergilemesi durumunda bazı şeyleri gerçekleştirebileceğini ifade eden sendikacılar “ilerici, dinamik güçler ciddi bir karşı duruş koydu. Belli ki bu duruş anlaşıldı” ifadelerini kullandı.

Ahmet Kaptan…. KTAMS Başkanı: “Yapılması gereken yapıldı”

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan hükümetin halkın hassasiyetlerine önem verdiğini ifade ederek, bu adımın olumlu bir adım olduğunu kaydetti. Kaptan şöyle konuştu:
“Öncelikle hükümeti doğru bir adım attığı için ve halkın hassasiyetlerine önem verdiği için tebrik etmek lazım. Yapılması gerekeni yapılar. Bu onlar için olumludur.”
Böyle bir olumlu adımla yola başladıklarını söyleyen Kaptan, “toplum hassasiyetlerine önem verildiği takdirde ilerideki sorunların çözümü için de sivil toplum ve hükümet arasında daha yapıcı süreçler gerçekleşecek. Umarız bundan sonraki sıkıntılarda da TOMA ihalesinde olduğu gibi hassas davranırlar ve diyalog içerisinde toplum menfaatlerini gözeterek sorunlara yakalaşırlar” dedi.

 

Ulaş Gökçe…. DAÜ-SEN Başkanı: “Toplum baskı ve kontrolünü sürdürmelidir”
DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe, hükümeti ilkeli ve kararlı davrandığı için tebrik etti. Gökçe, bu tutumun DAÜ’den başlayarak tüm ülkedeki usulsüzlüklerin ve yolsuzlukların hesap sorulmasında da sergilenmesi gerektiğini kaydetti.
“ Aynı tutumu DAÜ’den başlayarak tüm ülkede hesap sorulması, usulsüzlüklerin yolsuzlukların giderilmesinde de bekliyoruz dayanışmaya ve desteğe hazırız” diyen Gökçe, “toplum hükümet edenlerin üzerindeki baskısını kontrolünü sürdürmelidir” şeklinde konuştu.

 

Mehmet Taşker… KTOEÖS Genel Sekreteri: “Toplum baskısı büyük etken!”
KTOEÖS’den Mehmet Taşker ise, böyle bir ihaleye dahi ihtiyaç olmadığını söyleyerek hükümetin attığı adımı selamladığını söyledi. Toplum baskısının öneminin altını çizen Taşker “Eğer özgürlükçü sosyalist bir partinin başkanıysa ve bu partinin başbakanı TOMA’nın ihalesini iptal ettiyse bu parti için olumlu bir puandır. Toplum için de olumludur. Sivil toplum örgütlerinin direngenliği ve baskısı bu konuda büyük etken oldu” dedi.

 

Mehmet Seyis….DEV-İŞ Başkanı : “İlerici güçler ciddi bir karşılık koydu”
Dev-İş Başkanı Mehmet Seyis ise halkın tepki koyması halinde bazı şeylerin başarılabileceğini söyleyerek şunları vurguladı: “Sonuçta bu olay bize gösterdi ki eğer halk kamuoyunu yaratır ve tepkisini ortaya koyarsa engellenebilirmiş bazı şeyler. Önümüzdeki dönemde mutlaka sorunlar olacak, sorunlar olunca eylemler olacak. Ama çok açık ki TOMA’lık işlere gerek yoktu. Yerinde duruşlar doğru bir sonuç getirmiştir diye umarız. İlerici dinamik güçler ciddi bir karşılık koydu. Belli ki bu duruş anlaşıldı.”

 

 

Erol Emin…GÜÇ-SEN Başkanı: "Hiçbirşey Olmaz Dememeliyiz.Toplumsal Muhalefet Yükselirse Olur"

TOMA ihalesinin iptalini, gittikçe yükselmekte olan toplumsal muhalefetin kararlılığına bağlayan Emin ‘Bu kararı  toplumsal muhalefetin gittikçe yükselmesine bağlıyorum. Hareketlenme oldu. İçinde Güç-Sen'in de bulunduğu pek çok sendika ve örgüt karşı tavır sergiledi. Sendikal Platform’un toplanıp tavır koyması önemli bir etkendir. Süreç içinde  toplum baskısı söz konusu oldu” şeklinde konuştu.

Emin ‘hiçbir şey olmaz’ şeklindeki anlayıştan vazgeçmemiz gerektiğini, alınan kararın toplumsal muhalefetin yükselmesi sonucunda alındığını ekledi.  “Hiçbir şey olmaz dememeliyiz. Toplumsal muhalefet yükselirse kazanımlar olur. Bunu petrol dolum tesisi sürecinde de gördük. Hiçbir şey olmaz deyip yerimizde oturacağımıza, örgütlü mücadele ile bir şeyler kazanabiliriz. Burada bunu gördük işte.”