Tiyatro Festivali “Söz Meclisten İçeri” ile sona erdi

0
139
Tiyatro Festivali

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) tarafından düzenlenen 11.Kıbrıs Tiyatro Fesitvali Ankara Ekin Tiyatrosu’nun “Söz Meclisten İçeri” oyunu ile sona erdi.

LTB’den yapılan açıklamaya göre, Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy yaptığı konuşmada seyirci ve sponsorlara teşekkür ederken festivalin 300 civarında insanı ağırladığını ve bu ekiplerin organizasyon olarak festivalden memnun olarak ülkeden ayrıldıklarını söyledi.

Bu başarının tüm yıla yayılan ancak son bir ayda geceli gündüzlü bir şekle dönüşen bir ekip çalışmasının ürünü olduğuna vurgu yapan Ersoy, festivalde emek veren ekip üyelerini sahneye çağırıp alkışlattı.

Ersoy: “Benim koordinatörlüğümde bu festival 11.yaşını da tamamlıyor. Artık seyircisiyle, organizasyon boyutuyla, komitesiyle ve ekibiyle festival kurumsal bir kimliğe kavuşmuştur. Ben olmasan bile bu festival bu kadrolarla devam edecektir” dedi.

ATAK: “UĞUR MUMCU’NUN YAZDIĞI OYUNA GÖSTERİLEN İLGİ BENİ DUYGULANDIRDI”

Oyun sonrasında plaketini Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy’un elinden alan oyunun yönetmeni Murat Atak da, Uğur Mumcu’nun yazdığı oyuna Kıbrıs seyircisinin gösterdiği ilginin kendisini duygulandırdığını söyleyerek, aynı zamanda bir aydın da olan Uğur Mumcu’ya ve düşüncelerine sahip çıktıkları için festival seyircisine teşekkür etti.

Atak kaliteli seviyesi yüksek olan festivale davet ederek kendilerini Kıbrıs seyircisiyle buluşturdukları için  LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ve Ersoy’a da teşekkür ederken, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden yazar Turgut Özakman’ı da andı.

FELLAHOĞLU: “ZORLUKLARA İNAT TİYATRO EYLÜL’ÜNÜ SİZLERLE BULUŞTURDUK”

Festivalin kapanış konuşmasını yapan LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, belediyenin sıkıntı ve zorluklarına inat Tiyatro Festivali’nin coşkusunu Eylül ayı boyunca halkla buluşturduklarını söyleyerek, festivali var eden seyircilere teşekkür etti.

Fellahoğlu, “İyi ki varsınız. İyi ki 13 gece birlikte olduk ve tiyatronun coşkusunu hep beraber yaşadık. Son oyunda Uğur Mumcu’yu, Nazım Hikmet’i bir kez daha saygıyla andık. Bu anlamlı gece için Ankara Ekin Tiyatrosu’na çok teşekkür ederim. Dünyayı ve Lefkoşa’yı daha güzel yapmak için yola çıktık. Kültür-sanatın bu yolda çok önemli bir yeri var. Ben görevde olmasam da 12.Tiyatro Festivali’nde buluşmak üzere” dedi.