The Guardian’dan çarpıcı Türkiye iddiası: Şüpheler arttı

0
103
The Guardian'dan çarpıcı Türkiye iddiası: Şüpheler arttı

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan anlaşma kapsamında geri gönderilen sığınmacıların, 3 haftadır oldukça kötü şartlar altında kamplarda tutulduğunu ve avukatlarıyla görüştürülmediğini belirten The Guardian gazetesi, durumun anlaşmaya dair şüpheleri artırdığını kaydetti.

Türkiye’ye geri gönderilen sığınmacıları ‘zorunlu alıkonma, anlaşılmaz iltica prosedürleri ve yetersiz barınma koşullarının’ beklediğini ifade eden The Guardian İstanbul Muhabiri Patrick Kingsley, kendisine ulaşan Suriyeli sığınmacıların, “Şu anda içinde bulunduğumuz durumun ne kadar kötü olduğunu hayal bile edemezsiniz” dediğini aktardı.

‘YEMEKLERİN İÇİNDE BÖCEK VAR’

Habere göre, Kingley’e Suriye’ye geri dönmek istediğini söyleyen Osmaniye Düziçi’ndeki kampta kalan iki çocuklu bir anne, “Ben ve çocuklarım acı çekiyoruz, yiyecekler yenir gibi değil. Çocuklarımı yine de bu yemekleri yemeleri için zorluyorum çünkü hiçbir şey alacak param yok ama yine de içinde böcek olduğu için reddediyorlar” dedi.

​‘GİTMEMİZE İZİN VERMİYORLAR’

Türkiye’de kalan ailelerine kavuşmak için iltica başvurusundan vazgeçen birçok Suriyeli'nin de kamplarda tutulduğunu belirten Kingsley, ismini vermek istemeyen hamile bir kadının, “Buradan gitmemize izin vermiyorlar. Ben hamileyim ve durumum iyi değil, benim burada ne işim var? Bize sadece beklememiz gerektiğini söylüyorlar. Eğer ne kadar beklememiz gerektiğini söyleselerdi, bunu kabul edebilirdik ama bilmiyoruz” ifadelerini kullandığını söyledi.

Yunanistan’dan Türkiye’ye 27 Nisan’da geri gönderilen 12 Suriyeli, 3 haftadan beri Düziçi’ndeki kampta tutulurken; Kingley’e konuşan Türk hükümetinden bir yetkili, “Onları geçmişlerine dair kontroller bittikten sonra gelecek hafta serbest bırakacağız” açıklamasında bulundu.

 

SPUTNİK