Temsilciler Ortak Metin İçin Buluşuyor

0
141
Temsilciler Ortak Metin İçin Buluşuyor

 

GAZETE360-ÖZEL HABER

Gazete360'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Osman Ertuğ, müzakere tarihi ve ortak metin konusunda mümkün olan en kısa zamanda, mutabakata varmayı hedeflediklerini belirterek, mutabakatın olması halinde ortak metni açıklayacaklarını söyledi.

 

Downer Haftaya Geliyor

Gelecek Perşembe adaya gelecek BM Özel temsilcisi Downer'ın da temsilciler ve liderlerle görüşmeleri olacağını belirten Osman Ertuğ, "Downer bu ziyaret çerçevesinde daha önce gerçekleştiremediği Yunanistan görüşmesini de gerçekleştirecek" dedi.

"Tüm gayretlerimiz Ekim ayı içinde müzakerelerin başlamasıdır. Bunun için Türk tarafı olarak, elimizden gelen esnekliği ve yapıcı tutumu gösteriyoruz" şeklinde konuşan Osman Ertuğ, Mavroyannis ile yapılacak görüşmede liderler görüşmesinin zemininin hazırlanması için çalışılacağına işaret etti.

 

Yunanistan'da Fahri Büyükelçiyle Görüşmeyeceğim

NewYork'ta Türkiye ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının vardıkları mutabakat sonucunda, liderlerin temsilcilerinin karşılıklı olarak Türkiye ve Yunanistan'da ziyaretler gerçekleştirmesi konusuna da değinen Ertuğ, daha önce Rum basınında çıkan, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Fahri Büyükelçisi ile görüşeceği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

"Henüz kiminle görüşmeler gerçekleştirileceği belirlenmedi. Bizim için önemli olan, bunun eşitlik temelinde yapılmasıdır. Biz eşitlik, simetri ve aynı düzeyde mümkün olan simultane şekilde bu görüşmeleri gerçekleştirmek istiyoruz. Henüz görüşmelerle ilgili bu konular netleşmedi, ancak daha önce bu konuda çıkan haberler kesinlikle gerçeği yansıtmıyor. Bunlar bizi provake etmek, kızdırmak için bir tür psikolojik harekettir" değerlendirmesinde bulundu.

 

4'lü Konferans Bekliyoruz

Bu görüşmelere son derece önem verdiklerinin altını çizen Osman Ertuğ, "bu görüşmeler tarihte bir ilk olacak önemli bir adımdır. İki taraf da belli bir esneklik göstererek bu mutabakata vardı. Bunun sonucunda bir 4'lü ya da 5'li konferans beklentimiz var" şeklinde konuştu.