TDP ile BKP, BES’i Ziyaret Etti

0
112
TDP ile BKP

29 Haziran yerel seçimlerinin ülkedeki değişim ve dönüşüm için ilk ve önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken TDP ile BKP, ilk ziyaretini Belediye Emekçileri Sendikasına (BES) yaptı. TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile BKP Genel Başkanı İzzet İzcan bir heyet halinde Savaş Bozat Başkanlığındaki Belediye Emekçileri Sendikasını ziyaret etti. BES Lokalinde saat 10.00’da başlayan görüşme yaklaşık bir saat sürdü.

-Cemal Özyiğit-
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs Sorunu’nun çözümünü sağlamak, sivil-demokratik bir düzen kurmak, kendi evimizin efendisi olmak ve kendi ayakları üzerinde durabilen ekonomik bir yapı oluşturmak için mücadele verdiklerini belirterek, bu mücadelenin ancak işbirliği ve güçbirliği ile başarıya ulaşacağını vurguladı.
Bu mücadelenin önemli bir ayağını da yerel yönetimlerin oluşturduğunu ve önümüzdeki yerel seçimlerde BKP ve bazı sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapma zemini oluşturduklarını belirten Özyiğit, birçok belediyede örgütlü bulunan BES ile de bu yolu birlikte yürümek istediklerini kaydetti ve “Kol kola girip bu yolu birlikte yürümek için çağrı yapmaya geldik” dedi.
“Sadece gelin bize destek olun değil, gelin süreci birlikte belirleyelim diyoruz” diyen Özyiğit, hem Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) hem de diğer belediyeleri çağdaş belediyecilikle yeniden tanıştırmak ve yaşanan sorunları kökten çözmek amacında olduklarını ifade etti.   

-İzzet İzcan-
BKP Genel Başkanı İzzet İczan, LTB’de geçmiş yıllarda yaşanan kaosun, emekçi haklarının ihlal edilmesinin ve kötü yönetimin başkan değişimine rağmen sürdüğünü belirterek, birçok belediyede yaşanmakta olan  bu sorunların aslında devlet yönetiminde de yaşandığını kaydetti.

“Kıbrıs Türk toplumu tarihinin en karanlık dönemini yaşamaktadır, yarınını göremiyor ve belirsizlik içindedir” diyen İzcan, bu noktada yapılması gerekenin siyasilerin önderlik yaparak biraya gelmesi ve topluma çıkış yolunu göstermek olduğunu söyledi. 

Barış ve demokrasiye inanan, siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütlerinin taraf olarak yolunu çizmesi gerektiğini, bu bağlamda TDP ile BKP’nin bu kavgayı birlikte verme kararı aldığını söyleyen İzcan, işbirliği kapısının bu mücadeleye inanan herkese açık olduğunu kaydetti.
Çalışmaların ve ziyaretlerin ardından kamuoyuna daha detaylı açıklama yapılacağını belirten  İzcan; “Toplumun ve hayatın her alanında alternatifimizi ortaya koyarak, politikalarımızı, ve adaylarımızı toplumun önüne ciddi seçenek olarak koyacağız. Statükonun yıkılarak yerine çağdaş bir yapı ile insan haklarına dayalı biz düzen için mücadele edeceğiz. Bu mücadelede en başta olması gereken sendika da BES’tir ve onlara gelin taraf olun çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kulandı.  

-Savaş Bozat-
BES Başkanı Savaş Bozat, LTB’de yaşanan sorunların devam ettiğini söyledi. Geçmişteki eylemlerinde kendi yanlarında olanların şimdi görevde olmalarına rağmen desteklerini göremediklerini belirten Bozat,  mevcut LTB Başkanı ile de ciddi sorunlar yaşadıklarını anlattı.

Mali yapılanma yapılmasına rağmen, idari yapılanma olmaması nedeniyle sorunların çözümünün mümkün olmadığını belirten Bozat, “2 aylık geriye dönük maaş sorunu halen sürmektedir. 2014 yılında sadece ocak maaşı ödenmiştir. Yatırımlar yapılmamaktadır” dedi. 

LTB Başkanı Fellahoğlu’nun her konuda yetkili olmasına rağmen adım atmaktan kaçtığına dikkat çeken Bozat, “Sn. Başkan 2013 yılında 1 Mayıs ödeneğini bazı çalışanlara ödemedi. Yargıya başvurduk ve dava çalışanların lehine sonuçlandı, üstelik de dava masrafları ile birlikte. Sn. Başkan bile bile LTB’yi zarara uğrattı” dedi.

Benzeri bir sorunun geçtiğimiz aylarda yapılan kadrolanmanın ardından, kadrolanan kişilerin geriye dönük hizmetlerin kadrolandıkları tarihten itibaren geçerli olacağı yönünde alınan kararda da yaşandığını belirten Bozat, bu konuda da yargıya başvurduklarını açıkladı. 

Sosyalist bir partiden geldiğini söyleyen bir başkanın çalışanlara yönelik tavrının hem düşündürücü, hem de üzücü olduğunu belirten Bozat, “Halka hizmet götüren belediye başkanı değil, belediye çalışanları ve sendikadır, bundan da gurur duyarız” dedi.

Geçmiş belediye başkanı LTB’yi batırırken, şimdiki belediye başkanının da sorunları çözme başarısı göstermediğini ve sorunların aynen devam ettiğini dile getiren Bozat, sorunların aşılması konusunda ve LTB’nin kurtuluşu için yapılacak çalışmalara katkı koymaya hazır olduklarını belirtti ve TDP ile BKP’nin çağrısını önemsediklerini ve birlikte mücadele çağrısını mutlaka samimi bir şekilde değerlendireceklerini ifade etti. 
TDP Basın Bürosu