TDP Genel Sekreteri Özyiğit: “Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni Tanımayız Söylemleri İkiyüzlü”

0
194
TDP Genel Sekreteri Özyiğit:

Özyiğit, Trabzonspor takımının Güney Kıbrıs’ta maç yapmasının  ve Trabzonspor kafilesini taşıyan uçağın doğrudan  Larnaka’ya inmesinin,  “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımayız söylemlerinin boş ve gerçeklerle bağdaşmadığını ortaya koyduğunu” söyledi.

Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, yaşanan bu durumun Türkiye ile Güney Kıbrıs’ın diplomatik temaslar yaptığının göstergesi olduğunu belirtti.

 

“UÇAĞIN DİREKT LARNAKA’YA İNMESİ OLUMLU ADIM”

Trabzon’dan kalkan uçağın doğrudan Larnaka’ya inmesini önemli ve olumlu bir adım olarak gördüklerini belirten Özyiğit, Türkiye Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs’ın  ilişkilerinin normalleşmesinin olumlu olduğunu kaydetti.

TDP olarak bu tür yaklaşımların barış sürecine ve ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunacağı inancında olduklarını belirten Özyiğit, “Maraş’ın yasal sahiplerine devredilmesi ile atılacak yeni bir adımın, Türkiye ve Kıbrıs’taki tüm hava ve deniz limanlarının karşılıklı ulaşıma açılması ile devam etmesinin de Kıbrıs sorununun çözümüne olumlu katkıda bulunacağına inanıyoruz” ifadeleri kullandı.

Güney Kıbrıs ile Türkiye  arasında ticari ve sportif ilişkiler ile diplomatik temaslar sürüp yoğunlaşırken, Kıbrıslı Türklerin uluslararası camiadan dışlanmaya devam ettiğini savunan Özyiğit, Türkiye’nin, ‘kesinlikle tanımayız’ dediği Güney Kıbrıs  ile ilişkilerini geliştirirken, “KKTC’yi tek tanıyan ülkeyiz” masalı adı altında Kıbrıslı Türkleri kontrol altında tutmaya devam ettiğini söyledi.

 

“KIBRISLI TÜRK SPORCULAR DA DÜNYAYLA KUCAKLAŞMALI”

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye takımları Güney Kıbrıs takımları ile maç yaparken, seyirci konumuna sokulan Kıbrıslı Türk sporcuların da dünyayla kucaklaşmasını sağlayacak adım ve kararların atılması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin KOP’ta 1960 anlaşmalarından kaynaklanan toplumsal hakları bulunduğunu ve bu haktan yararlanılması gerektiğini kaydeden Özyiğit, çözüme kadar olan süreçte bir ara çözümle birlikte ülke takımlarının Türkiye ve diğer ülke takımları ile maç yapabilmesinin önemine dikkat çekti.

 

TAK