Tatar polise sordu, iddialara mektupla yanıt verdi

0
281

Başbakan Ersin Tatar, Polis Genel Müdürlüğü’nden İnterpol tarafından aranırlığı ve hakkında soruşturma olup olmadığına ilişkin bilgi istedi.

Tatar’a Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu imzasıyla verilen yanıtta TC Emniyet Genel Müdürlüğü Interpol Daire Başkanlığı’ndan KKTC PGM’ye bu konuda herhangi bir tespit ulaşmadığı belirtildi.

Söz konusu talep, Türkiye’de yayımlanan Yeniçağ Gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’ın köşe yazısında kullandığı bazı ifadeler ve Yenidüzen Gazetesi Genel Müdürü ve Genel Yayın Yönetmeni Cenk Mutluyakalı’nın sorularının ardından geldi.

Tatar hem Yeniçağ’a hem de Yenidüzen’e de mektup göndererek yanıt verdi.

Sayın Cenk Mutluyakalı,
Yenidüzen Gazetesi
Genel Müdür ve Genel Yayın Yönetmeni…

Yenidüzen gazetesinde yayınlanan köşe yazınızda benim yurt dışına gidip gidemeyeceğimi sorguluyorsunuz.

Keşke bir takım gerçek dışı şeyleri malzeme yaparak aleyhime siyasi fayda edeceklerini sananları memnun etmek için yazı yazmak yerine bana sorsanız ve gerçekleri kaleme alsaydınız.

Başkaları yazdı, ciddiye bile almadım ama Yenidüzen’in bu konuyu irdelemesi başka olduğu için son kez bu konuya açıklık getirmek istiyorum.

Çok açık ve net olarak belirtiyorum; Yurtdışı olarak Türkiye’ye zaten gidiyorum, diğer herhangi bir ülkeye gidişim konusunda ise en küçük bir kısıtlama ya da engellemeye tabii değilim.

Ben 30 yıl önce Londra’da Polly Peck’te çalıştım. Daha sonra İstanbul’a giderek Show TV’de üst düzey yönetici olarak görev yaptım. Pek çok kez Avrupa’ya gittim. Ardından ise 2000 yılından itibaren çok sevdiğim ülkeme yerleştim. Yine, şu veya bu şekilde yurt dışı seyahatlerim oldu.

Ancak son zamanlarda bu konu o kadar yazıldı çizildi ki, ben bile, bir ara, kendimden gayet emin olmama rağmen, ‘acaba benim bilmediğim, tahmin etmediğim bir şey olabilir mi’ diye aklımdan geçirdim ve gereken araştırmaları yaptırdım.

Sonuç olarak bana en küçük bir sıkıntım söz konusu olmadığı bildirildi.

Ben yaptığım ve/ veya talip olduğum görevleri en iyi şekilde başarmak için rahat olmam gerektiğini herkesten iyi biliyorum. Dolayısı ile Başbakan olarak üzerime düşen vazifeleri, nerede olursa olsun yerine getirebilecek rahatlıkta olduğumu bir kez daha sizinle ve aracılığınızla değerli Halkımızla paylaşmak istiyorum.

Nitekim, yakında inşallah bir Avrupa ziyaretim olacak.

Kimse bana çamur atmaya kalkışmasın, tutmaz. Şeffaf, dürüst, maddi konularda son derece titiz çalışan bir kişiyim. İngiltere’de, Türkiye’de ve KKTC’de böyle çalıştım, çalışmaya da devam ediyorum.

Dün Kıbrıs Türk Halkı’na nasıl faydalı olurum çabası içerisindeydim. Bugün de öyleyim, yarın da öyle olacağım.

Ersin Tatar,
UBP Genel Başkanı,
Başbakan.

Başbakan’ın Yeniçağ Gazetesi’ne mektubu ise şöyle:

Yeniçağ Gazetesi’nin 21 Ekim 2019 tarihli sayısında yazarınız Yavuz Selim Demirağ’ın kaleme aldığı ‘Kıbrıs’a dikkat!’ başlıklı yazıda şahsımla ilgili ortaya konan mesnetsiz gerçek dışı iddialar beni üzmüştür.

KKTC’deki dış mihraklar tarafından beslenen bir kısım kendini bilmezin, Rum muhiplerinin zaman zaman şahsımı karalamak maksadıyla temcit pilavı gibi pişirip pişirip servis ettikleri aslı astarı olmayan iddialara daha önce gereken cevabı vermiştim.

Yazarınız Demirağ’ın hiçbir araştırma ihtiyacı duymadan, kulaktan dolma ve kaynağı milli olmayan çevrelerin dedikodularıyla şahsımı hedef alması düşündürücüdür.

Daha önce de birçok kez açıkladığım üzere ve yazarınız Yavuz Selim Demirağ’ın talihsiz iddialarının aksine İngiltere’de hakkımda açılmış hiçbir dava yoktur, dolayısıyla İngiltere ile ilgili bir sorunum da bulunmamaktadır.

Konuyla ilgili yazarınızın iddialarının gerçek dışı olduğunu gösteren, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Polis Genel Müdürlüğü’nün araştırma yazısını gönderiyorum.

Saygılarımla;

Ersin Tatar

KKTC Başbakanı”