Tatar “Avrupa Birliği hala Rum tezlerini savunuyor”

0
547

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Başbakan Ersin Tatar, “ Avrupa Birliği’nin hala Rum tezlerini savunarak Kıbrıs konusunun halline bir katkıda bulunamayacağını” vurguladı.

“Avrupa Birliği’nin Türkiye İlerleme Raporu’nda Kıbrıs konusunda yer alan ifadelerin yanlış ve taraflı olduğuna” işaret eden Başbakan Tatar, şunları kaydetti:

“ Kıbrıs’ta iki egemen halk vardır. Kıbrıs Türk Halkı asla Rum tarafının talep ettiği gibi Rum Devleti’ne yama olmak niyetinde değildir. Kıbrıs’ta bugüne kadar bir anlaşma olmamışsa bunun başlıca sorumlusu tüm çözüm planlarını reddeden Rum tarafıdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurulmuşsa bu Rumların Enosis rüyasından, Kıbrıs Türkü’nü azınlık olarak görmesinden kaynaklanmaktadır.

Avrupa Birliği dahil kimse Kıbrıs Türk Halkı’nı güvende olmayacağı, azınlık durumuna düşeceği bir anlaşma için Rumlara boyun eğmeye zorlayamaz.

Kimse adadaki gerçekleri ve Crans Montana’da Rumların masadan kaçması nedeniyle sürecin çökmesini göz ardı edemez.

Kimse, Kıbrıs Türk Halkı’nın kendi Devlet çatısı altında yaşadığı ve Rum tarafının tüm haksızlıklarına rağmen, demokrasisini geliştirdiği, belirli bir ekonomik kalkınma düzeyine ulaştığı gerçeğini yadsıyamaz.

Avrupa Birliği, Rum tarafının uzlaşmazlığına rağmen, üstelik Kıbrıs Türk Halkı’nın görüşlerine hiç bakmadan Türkiye’yi haksızca suçlayarak bir yere varamaz.

Türkiye ve KKTC defalarca Rum tarafına hidrokarbon yatakları konusunda işbirliği önerisinde bulunmuş ama bunlar hep reddedilmiştir.

Hal böyleyken, Avrupa Birliği Rum görüşlerini esas kabul edip Türkiye ve bize hidrokarbon kaynakları konusunda ‘şunu yapın, bunu yapmayın’ diye direktif veremez.

Ne yazık ki Avrupa Birliği, 2004 yılında Kıbrıs’ta bir anlaşma olmadan Kıbrıs Rum Devleti’ni Kıbrıs’ın bütünü adına üye yapmakla içine düştüğü hatadan bir türlü kurtaramıyor ve yeni hatalar işliyor.

Avrupa Birliği, Rum tezlerini savunarak Kıbrıs sorunun halline katkı sağlayamaz, bölünmüş Kıbrıs’ı daha da pekiştirir.

Dolayısı ile, Avrupa Birliği’ni akıl , mantık yoluna davet ediyor Rum tezlerini savunmaktan vazgeçmelerinin Kıbrıs’a yapacakları en büyük iyilik olacağının altını çizmek istiyorum”