Talihsiz zafer

0
269
Talihsiz zafer

Almanya dün genel seçimler için sandık başına gitti. Seçimin tek galibi Başbakan Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) oldu. Oy oranını 7.7 artıran Hristiyan Birlik partileri yüzde 41.5'lik oy oranıyla Alman Federal Meclis'e 311 milletvekili sokmayı başardı.

Dünkü seçimlerin en büyük kaybedeni ise Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) oldu. 2009 seçimlerinde yüzde 15'e yakın oy alan Liberaller, yüzde 5 barajına takılarak meclis dışı kaldı.

HAYAL KIRIKLIĞI
Hür Demokrat Parti'nin meclis dışı kalması en fazla Başbakan Angela Merkel'in başını ağrıtacak. Merkel'in tek başına iktidar olması için sadece 5 vekile ihtiyacı var. Ancak Merkel Federal Meclis'te, düşüncelerine yakın bir parti bulmakta zorlanacak. Meclisteki diğer üç parti sol kökenli.

SPD VE YEŞİLLER UMDUĞUNU BULAMADI
Peer Steinbrück liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SPD) 2009'daki seçimlere göre oy oranını yüzde 2.7 artırarak oyların yüzde 25.7'sini almasına rağmen, bu seçimlerde umduğunu bulamadı. Zira SPD, seçim sonrasında Yeşiller Partisi ile birlikte bir koalisyon hükümeti kurmayı umuyordu.

SPD'nin bu umudunu yıkan ise Yeşiller Partisi'nin ağır seçim yenilgisi oldu. Kamuoyu yoklamalarında yüzde 13-15 arasında oy alacağı tahmin edilen Yeşiller, 2009 seçimlerinin bile 2.3 puan gerisinde kalarak, sadece yüzde 8.4 oranında oy aldı.

SOL PARTİ ÜÇÜNCÜ BÜYÜK GÜÇ
Almanya Federal Meclisi'ndeki üçüncü büyük güç ise Sol Parti oldu. Sol Parti'de 2009 seçimlerine göre yüzde 3.3 oranında oy kaybına uğradı. Yüzde 8.6 oy alan Sol Parti, mecliste 64 milletvekili ile temsil edilecek.

EURO KARŞITLIĞI YÜZDE 4.7 OY GETİRDİ
Seçimlerde en çok merak edilen ise, yeni kurulan Euro karşıtı Almanya için Alternatif (AfD) partisinin alacağı oy oranıydı. AfD seçimlere ilk kez girmesine rağmen yüzde 4.7 oranında oy aldı. AfD'nin seçim başarısın ise, yüzde 5'lik baraj gölgeledi.

NTV