TALAT: “Direkt Uçuş Havacılıkta Olabilecek Birşey”

0
198
TALAT:

Kıbrıs GENÇTV'de Hüseyin Kıral'ın hazırlayıp sunduğu "Güne Merhaba" programına katılan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, gündemi değerlendirdi.

Talat, Trabzonspor kafilesini taşıyan uçağın direkt olarak Larnaka’ya uçmasının planlanmasa da havacılıkta olabilecek bir olay olduğunu belirterek,  “Kıbrıs sorunundan kaynaklanan bu tür gariplikler ancak sorunun çözümüyle ortadan kalkacak” dedi.

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat,  konunun büyük yankı uyandırmasının  Kıbrıs Türklerinin kırgınlıklarından kaynaklandığını söyledi.

Talat, “Güney Kıbrıs’ı tanımayan Türkiye, bu ülkeyle başta spor olmak üzere birtakım alanlarda işbirliği yapmak ve bazen da Kıbrıslı Türkleri faaliyetlerden dışlamak zorunda kalıyor, işte bu Kıbrıslı Türkleri kahrediyor” diye konuştu. Talat, tüm bunların Kıbrıs sorununun çözümünü bir kez daha zorunlu kıldığını belirtti.

 

“DOĞALGAZIN TÜRKİYE ÜZERİNDEN PAZARLANMASI DOĞRU”

Talat, Güney Kıbrıs’taki doğalgazın Türkiye üzerinden pazarlanmasının ekonomik olarak doğru olduğunu, ancak siyasetin bunu engellediğini, doğalgazın Kıbrıs sorununa halen olumlu bir katkı yapmadığını belirtti.

 

“GÖRÜŞMELER KOŞULLU BAŞLAYAMAZ”

Görüşmelere koşulsuz başlanma çağrısını değerlendiren Talat, görüşmelerin koşullu başlayamayacağını, toprak, güvenlik ve garantiler gibi konuların da görüşmelere dahil olacağını söyledi.

Talat, toprak konusunun çözümünden iki tarafın da eşit yararlanacağı bir durum olmadığını, kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde Rum lider Hristofyas’la anlaşarak toprağın harita boyutunu sonraya bıraktıklarını,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde de BM Genel Sekreteri’nin de bu hususu kabul ettiğini belirterek, Rum tarafının konuyu bugün öncelikli olarak gündeme getirmesinin “oyunbozanlık” olduğunu söyledi.

Talat, toprağın elbette konuşulacağını, ancak haritanın şimdi gündeme getirilmesinin Kıbrıs Türkü’ne haksızlık olacağını söyledi.

 

YENİ DIŞİŞLERİ BAKANI NAMİ’NİN OLUMLU ROLÜ OLACAK

Talat, Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile ilgili olarak da, Nami’nin BM ve Rum tarafınca da iyi bilinen birisi olduğunu ve çözüm iradesinin de bilindiğini, bu çerçevede Nami’nin çözüm sürfecine  olumlu rolü olacağına işaret etti.
“KOŞULLAR OLGUNLAŞTI”

2. Cumhurbaşkanı Talat, polisin sivile bağlanması konusunda artık koşulların olgunlaştığını ve bunun olması gerektiğini söyledi.

DP’nin 2004 yılında buna karşı çıktığını ancak şimdiki tutumunu bilmediğini söyleyen Talat, CTP’nin ise bu hususta samimi olduğunu vurgulayarak, artık zamanın geldiğini, polisin sivil idareye bağlanması dışında bir seçeneğin olmadığını ifade etti.

Talat, TOMA olayının  polisin sivil idareye bağlanması gerektiğinin göstergesi olduğunu ifade etti.

 

BUGÜNDEN UMUTLUYUM”

CTP-UBP koalisyonunu önermesinin tartışma yarattığının hatırlatılması üzerine, Talat, artık o konunun kapandığını, hükümetin kurulduğunu ve bu dönemden umutlu olduğunu söyledi.

2. Cumhurbaşkanı Talat, halkın huzur bulacağı ve geleceğe umutla bakabileceği günlere yakın olduğunu hissettiğini söyledi.

 

“ADAYLIK İÇİN ÇOK ERKEN”

Talat, Cumhurbaşkanlığı’na adaylık için daha erken olduğunu ve bunu şimdi düşünmenin doğru olmadığını söyledi.

 

“DOĞRU KİŞİLERİN ATANMASI ŞART”

Önceki dönemde hükümet ve devlet fonksiyonlarının ortadan kalktığını söyleyen Talat, şimdiki hükümetin yönetime tamamen sahip çıkması gerektiğini, doğru kişilerin doğru yerlere yerleştirilerek doğru kararların alınmasının şart olduğunu vurguladı.