Suriye’den ateşkes çağrısına yalanlama

0
165
Suriye'den ateşkes çağrısına yalanlama

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinde bugün Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'le yapılan bir mülakata yer veriliyordu.

Habere göre, Cemil bu mülakatta Cenevre'de yapılacak barış görüşmelerinde Şam yönetiminin uluslararası gözlemcilerin denetleyeceği tıklayın bir ateşkes çağrısında bulunacağını söylemişti.
Aynı habere göre, Cemil, ülkedeki iç savaşın iki tarafın da kazanamayacağı bir çıkmaz noktasına geldiğini de belirtmişti.
Haberde "Ne silahlı muhalefetin ne de rejimin bir diğer tarafı yenebilecek gücü var. Bu güç dengesi bir süre daha değişmeyecek." şeklindeki sözlerine yer verilen Cemil'in hükümet adına konuştuğunda ısrar ettiği belirtilmişti.
Ancak Kadri Cemil'in partisi Halk İradesi, bir açıklama yaparak Guardian gazetesinin Cemil'den yanlış alıntı yaptığını iddia etti.
Parti sözcüsünün yaptığı açıklamada, mülakatı yapan gazetecinin "profesyonel olmadığı ve tam alıntı" yapmadığı ileri sürüldü.
Açıklamada, Cemil'in mülakatta Suriye hükümetinin temsilcisi olarak değil, parti genel sekreteri kimliğiyle konuştuğu belirtildi.
Kerry: BM harekete geçmeli
Bu arada ABD de, BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye'nin kimyasal silahları konusunda harekete geçmesini istedi.
Dışişleri Bakanı John Kerry, konseye gelecek haftaki toplantısında 'bağlayıcı karar alma' çağrısında bulundu.
John Kerry, Birleşmiş Milletler raporunun 21 Ağustos'ta düzenlenen kimyasal silah saldırısından rejim güçlerinin sorumlu olduğunu 'kati bir şekilde' ortaya koyduğunu ileri sürdü.
Kerry, gelecek hafta New York'ta başlayacak yıllık genel kurul toplantıları sırasında BM Güvenlik Konseyi'nin de harekete geçmeye istekli olması gerektiğini belirtti.

Kerry "Şimdi sınav geliyor. Güvenlik Konseyi gelecek hafta harekete geçmeye hazırlanmalı. Dünyanın Suriye'nin kimyasal silahlarından kurtulabilmesi için uluslararası toplumun ayağa kalkıp, en güçlü ifadelerle uygulanabilir adımların öneminden bahsetmesi hayati önem taşıyor." dedi.
Kerry Suriye'nin kimyasal silahlarının barışçıl yollarla tasfiye edilmesinin mümkün olduğunu, ancak BM'nin Cenevre'de varılan anlaşma uyarınca hareket etmesi gerektiğini vurguladı.
John Kerry, "Güvenlik Konseyi'nin kuruluş değerleri uyarınca bu amaca ulaşılması adına mümkün olan en güçlü mekanizmayı kuran bağlayıcı bir karar aldığını görmemiz için yardımına ihtiyacımız var." dedi.
Uzmanlar, silahsızlanma planının en büyük sınavını Suriye'nin kimyasal silah stokunun listesini sunması için verilen son süre olan Cumartesi günü geçireceğini belirtiyor.
Daha önce Rusya lideri Vladimir Putin Suriye'nin ABD'yle vardıkları anlaşma uyarınca kimyasal silahlarının yok edilebileceğine inandığını, ancak yüzde 100 emin olmadığını söylemişti.

bbcturkçe