Suriye tezkeresi 3 Ekim’de Meclis’te

0
177
Suriye tezkeresi 3 Ekim'de Meclis'te

 

Türkiye Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda  bulundu.

Suriye'ye sınır ötesi operasyona olanak sağlayan tezkerenin süresinin 4 Ekim'de dolacağının hatırlatılarak, buna yönelik çalışma olup olmadığının sorulması üzerine Arınç, "Suriye ile ilgili 4 Ekim'de süresi dolacak tezkere tekrar Meclis'ten izin almak üzere bugün imzalanmıştır. Takvim müsait olursa 3 Ekim Perşembe günü Genel Kurul'da görüşülecektir" dedi.

Söz konusu tezkerenin sadece Suriye konusunda olacağını, Irak ile herhangi bir bağlantısı olmadığını belirten Arınç, şunları kaydetti:

"Bir önceki tezkerenin satır satır, cümle cümle aynısı olup olmadığı konusunda bir şey söyleyemem. Tezkere Meclis'e gönderildiğinde hepimiz fark mı var, yoksa aynısı gelmiştir bunu hep birlikte göreceğiz. 3 Ekim günü TBMM'de Suriye ile ilgili tezkerenin süresi dolmadan önce tekrar yenilenmesi konusu görüşülecektir."

 

"Biz Türkiye'nin çıkarlarından başka bir şey düşünmeyiz"

Türkiye'nin uzun menzilli savunma sistemi ihalesi ve buna ilişkin ABD'nin yaklaşımı konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Arınç, bazı konuların birbirine karıştırılmaması gerektiğine işaret etti.

Arınç, Türkiye'nin bu konuda birkaç yıldır hazırladığı yapılan bir ihale açtığını, pek çok ülkenin savunma sanayi alanındaki firmalarının ihaleye katıldığını ve sonuçta Çin firmasının teklifinin uygun görüldüğünü anlattı.

Teklifin uygun bulunmasının sebeplerinden birinin mevcut teklifler arasında maddi açıdan en karlısı olması, diğerinin ise bazı üretimlerin Türkiye'de ortaklaşa yapılabileceği konusunda uzlaşılmaya varılması olduğunu aktaran Arınç, şöyle devam etti:

"Biz Türkiye'nin çıkarlarından başka bir şey düşünmeyiz. Başka bir ülke bu konuda, 'Benim onlarla ihtilafım var, ben onları kara listeye, kırmızı listeye almıştım. Siz nasıl olur da bunlara ihale verirsiniz' demesi mümkün değil. Kaldı ki ABD yetkilileri bu konuda saygılı bir ifade kullanmışlardır. O şekilde yorum yapılabilecek Türkiye'yi suçlayan bir ifade söz konusu değildir.

Biz Türkiye'nin iki konudaki çıkarlarını dikkate aldığımızda bu ihaleye vermekte tereddüt etmedik. Ancak prosedür tamamlanmamıştır. Prosedürün tamamlanmasını mütakip de üretime başlanabilecektir. Şüphesiz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkeleriyle başta ABD olmak üzere geçmişten bu yana iyi ilişkiler içindeyiz. Ama Türkiye'nin savunmasını ilgilendiren bir konuda biz, bize yakışan, bizim için çok önemli olan kararları başkasına bakmadan alabilecek güçteyiz."  

AA