Spehar’ın açıklamaları

0
336

Alithia gazetesi, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar’ın 21 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, “Güven Yaratıcı Önlemler ile sivil toplumun Kıbrıs’taki barış sürecine katılımının önemine değindiğini” yazdı.

Gazete Spehar’ın, “BM Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’taki taraflara, güven inşa edilmesini ileriye götürmeleri ve barışa ilişkin yapı taşları olarak GYÖ’lerin hayata geçirilmesi konusunda, 2430 (2018) sayılı karar aracılığıyla kısa zaman önce yaptığı çağrıyı” da anımsattı.

Toplumlararası temaslar ve iş birliğine vurgu yaparak, sivil toplumun barış sürecine dahil edilmesinin önemine işaret eden Spehar, “şu an barışı koruma hedefinin herkesin desteğine her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu söyleyerek, kadınların ve gençlerin buna daha fazla dahil edilmesinin önemine” işaret etti.

Sözlerinin devamında “barışa inanmak yeterli değil” ifadesini de kullanan Spehar, “bütün toplumların bunun gerçekleşmesi için birlikte çalışması gerektiğini” kaydetti.

Fileleftheros gazetesi ise, “Lute’un Gölgesinden Çıkmaya Çalışıyor” başlıklı haberinde, Spehar’ın GYÖ’ler aracılığıyla tekrar ön plana dönmeye çalıştığını, çünkü BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un Kıbrıs sorunuyla ilgili çalışmaya başladığı andan bu yana, Spehar’ı gölgede bıraktığı yorumunda bulundu.

FİLELEFTHEROS YAZDI

“AB KIBRIS SORUNUNU ETKİLEYEBİLİR”

Fileleftheros gazetesi manşet haberinde ise, Avrupa Birliği’nin şu an kısmen Kıbrıs sorununu etkileyebileceğini belirterek, Türkiye’nin Avrupa gidişatına yönelik ani dönüşünün, AB’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak oynayabileceği rolü de farklılaştırdığını yazdı.

Rum kesimi tarafından kayda geçirilen ilk şeyin, Türk yetkililerin Avrupalı muhataplarıyla görüşmelerinde yaptıkları açıklamalar olduğunu yazan gazete, Türkiye cephesinden, mümkün olduğunca AB’nin yanına gelme konusunda bir istek kayda geçirildiğini belirtti.

Gazete, ikinci önemli unsurun ise Ankara-Berlin ilişkilerinin aldığı şekil olduğunu kaydetti. Gazete, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın zamanda Almanya’ya gerçekleştireceği ziyaret ve Angela Merkel ile yapacağı görüşmelerin, aralarında Kıbrıs sorununun da bulunduğu birçok mesele açısından barometre teşkil edeceğini savundu.

Almanya’nın Kıbrıs sorununa ilgi gösterdiğini (güvenlik ve eşit muamele konuları) ve hiçbir durumda, bu iki meselede AB’yi olumsuz etkileyecek bir çözüm anlaşması olmasını istemediğini kaydeden gazete, bunun ötesinde Almanya’nın bölgeye yönelik de bir ilgisi olduğunu belirtti.

Fransa faktörünün ise üçüncü önemli unsur olduğunu ve Fransa’nın Barış Gücü’yle ilgili görüşmelere dinamik bir giriş yaptığını kaydeden gazete, Rusya’nın oynayacağı rolün de çok önemli olduğunu belirterek, Rum kesiminin Anastasiadis ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında New York’ta yapılacak görüşmeye büyük önem verdiğini bildirdi.