Soygunun Kilit İsmi Konuştu!

0
168
Soygunun Kilit İsmi Konuştu!

-gazete 360-

Kooperatif Merkez Bankası’na ait 3 milyon TL’nin çalınmasıyla ilgili soygun olayında yer aldığı tespit edilen ve Türkiye’de bulunan Mustafa Çetereisi Türkiye Savcılığı tarafından sorgulanıp “yetersiz bilgi ve işlem” gerekçesiyle serbest bırakılmasının ardından sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından paylaşımda bulunduğu iddia edildi.

Sosyal medyayı karıştıran ve Çetereisi tarafından yapıldığı savunulan paylaşımlar şöyle;

 

 

“Moldova’dan sevgili ülkem KKTC’ye selamlar” ve "Yaptıklarınızın bedelini ödeme sırası ve yapılanların yanınıza kalmayacağını görme zamanı geldi; Hazır ol, Pervin, İsmail, Zafer, Barış, Aziz ve Salih. Bu kavgayı ben başlatmadım ama bitirmem için bana yalvaracaksınız…"şeklindeki bu ifadeler kafaları karıştırdı.

Çetereisi'ne ait olduğu savunulan bu paylaşımlarla soygun olayı yeninden ülke gündeminin ilk sırasına oturdu.

Gündem Kıbrıs'a da çarpıcı açıklamalarda bulunan Mustafa Çetereisi, Polis teşkilatının âdil olmamasından ötürü daha adaletli davranılan ülkeleri tercih etmek zorunda bırakıldığını savundu.  "Bir kişiyi yargılamadan suçlu bulundu diye açıklama yapan bir teşkilatımız var malesef" diyen Çetereisi polis teşkilatında adalet sağlandığı zaman KKTC'ye döneceğini söyledi.

Sosyal medyadaki paylaşımların kendisi tarafından yapıllmadığını ve şifresinin ele geçirildiğini savunan Çetereisi "tehditvari açıklamayı ben yazmadım" dedi. Evinde yapılan arama esnasında sosyal medya hesabın ilişkin şifresinin ele geçirildiğini ileri süren Çetereisi daha sonra şifresini değişip, kendi adına yapılan paylaşımları sildiğini söyledi.

Mustafa Çetereisi Gündem Kıbrıs'a yaptığı açıklamalarda ayrıca  "Soygunda adı geçen kardeşim kesinlikle böyle bir suç işleyebilecek yapıya, karaktere veya imkâna sahip bir insan değildir. Fakat ismini vermek istemediğim teşkilattaki bazı arkadaşlarımdan edindiğim bilgiye göre; kardeşim gözaltına alındıktan sonra, gece baş aşağı bir kör kuyuya sarkıtılıp tehdit edilerek bu ifade alınmış." ifadelerini kullandı.

"Soyguna ilişkin bir bilgiye sahip misin? Soygunu kimin yaptığı hakkında bizimle paylaşabileceğin bilgin veya iddian var mı?" şeklindeki soruya karşılık da Çetereisi, esas sorgulanması gerekenin soruşturmanın başındaki Polis Müdürü ve soyulan banka memurunun kardeşi olduğunu iddia etti

"Şu an ameliyatlı annem, kalp hastası babam ve tüm kuzenlerim polis tarafından sorgulanıyor" diyen Mustafa Çetereisi basın mensuplarıyla iletişime geçerek tarafsız davranıp herşeyin kamuoyuna duyurulmasını istedi.

Mustafa Çetereisi'nin annesini Türkiye’ye tedaviye götürdüğü ve pazar günü Kıbrıs’a döneceği iddia edilmişti.

Çetereisi’nin pazar günü Kıbrıs’a gelmesi halinde gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılması bekleniyordu.

Paylaşımlarını kısa bir süre sonra kaldıran Mustafa Çetereisi'nin kamuoyunu yanıltmak için Moldova'ya kaçtığı şeklinde bir mesaj verdiğinden şüpheleniliyor.

Olayla iligli Rifat Fırat isimli şüpheli ise Türkiye’de aranıyor.

Polis Basın Subaylığı Mustafa Çetereisi ile olayda yer aldığı tespit edilen Rıfat Fırat isimli şahsın da KKTC’ye iadesinin sağlanması için Başsavcılık nezdinde gerekli girişimlerde bulunulduğunu duyurmuştu.

Soygunla ilgili soruşturma devam ederken 3 milyon TL'den ise hala haber yok.