Sotos KTORIS Yazdı: “Nikos Anastasiadis İçin Kritik Sonbahar”

0
185
Sotos KTORIS Yazdı:

Çeviri: GAZETE360

Cumhuriyet Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis , gerek Kıbrıs’ın gelecekteki sürecini ve gerekse de hükümetinin siyasi olarak hayatta kalma olasılığını belirleyecek olan çok kritik gelişmeler karşısında bulunuyor.

Kıbrıslı Rum lider önümüzdeki aylarda iki önemli sorunla ilgili karar almaya çağrılıyor. Bir yandan ekonomik krizin toplumsal etkilerinin yönetimi ve ekonominin yeniden hareketlendirilmesi, öte yandansa Kıbrıs Sorunu müzakerelerinin ilkelere bağlanması öncesi bütünlüklü bir strateji biçimlendirilmesi.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in genel güvenilirliği büyük oranda, yeniden kısır döngü halinde, gittikçe daha derine inen ülkenin ekonomisini canlandırma, işsizliği  (%20’lere yaklaşan)  ve bunun toplumsal etkilerini sınırlandırma, bunu daha geniş olarak kamu alanında olmak üzere, olası en az tepkilerle düzenleme ve sonunda da çok değerli olan, siyasi zaman kazanarak, ekonomideki düşüş sürecini yavaşlatma  imkanı ile değerlendirilecek.

Kıbrıs ekonomisinin çöküşünün tahammül edilir bir oranda idaresi Nikos Anastasiadis’in güvenilirliğinin bir bölümünü oluşturur, ki bu kamu ajandasının biçimlendirilmesinde liderlik rolünü koruyabilmesi için özellikle önemli bir unsurdur.

Böyle bir durumda Anastasiadis’in, Kıbrıs Sorununda yaşayabilir ve işlevsel bir çözümün sahip olacağı belirleyici etkisinin farkında olarak, Kıbrıs Sorununda siyasi bir uzlaşmayı dört gözle arzulaması beklenmektedir.

Kuşkusuz, böyle bir durumda, pek çok halde DİKO ve EDEK ile hükümet işbirliğinin devamı gerekliliği ile Kıbrıs Sorununa bütünlüklü düzenlemelerinin teşvik edilmesi arasında bocalayan, selefi Dimitris Hristofias’ın hatalarından kaçınmak isteyecektir.

Anastasiadis’in de benzer siyasi koşullar karşısında bulunması tehlikesi vardır.

DİKO seçim öncesi bir dönem içerisindedir ve partinin taraftarlarını cezbetmesi için milliyetçi söylemlerin yeniden kullanılması beklenmektedir.

Sonuç olarak, en olası senaryo, seçilmesi durumunda, partinin DİSİ ile hükümet işbirliğinin kesilmesini isteyecek olan muhafazakar Nikolas Papadopulos karşısında, Marios Karoyian’ın seçilme olasılıklarının önünün kesilmemesi için, önümüzdeki Aralık ayındaki DİKO seçim kurultayına kadar, müzakerelerin yerinde sayar şekilde ilerleyeceği şeklinde öngörülmektedir.