Şili’de darbecilere bir darbe daha

0
143
Şili'de darbecilere bir darbe daha

Bir askeri üste bulunan Cordillera cezaevinde mahkumların özel banyolarının yanı sıra tenis kortu, mangalları ve havuzları var.

General Pinochet yönetimi sırasında işkence ve cinayetlerden mahkum olan bu eski subaylar başka bir hapishaneye taşınacak .
Karar askeri yönetim altında işkence görmüş olan Şili muhalefet lideri Michelle Bachelet tarafından da memnuniyetle karşılandı.
Devlet Başkanı Sebastian Pinera hükümetinin Cordillera'yı kapatma kararını 10 mahkumun güvenlikleri yanı sıra "yasa önünde eşitlik" ilkesini gözönüne alarak verdiğini kaydetti.
Bu mahkumlar cezalarının kalan kısmını, insan hakları suçluları için inşa edilen başka bir özel hapishane olan Punta Peuco'da tamamlayacak.

Lüks hapishaneye tepkiler

Cordillera, Punta Peuco'de aşırı kalabalığı önlemek için Ricardo Lagos başkanlığı sırasında 2004 yılında inşa edilmişti.

Cordillera'deki ayrıcalıklı koşullar inşaattan bu yana eleştirilmekteydi.
Ancak kamuoyu tepkisi Çarşamba günü doruğa çıktı.

Bu tepkinin nedeni, 100 yıldan fazla hapis cezası olan, eski Tuğgeneral Miguel Krassnoff'un destekçilerinin Cordillera'da onun onuruna bir mangal partisi düzenlemeye kalkması oldu.
2011 yılında Krassnoff'un onuruna düzenlenen etkinlik, destekçileri ile insan hakları aktivistleri arasında çıkan çatışmalara yol açmıştı.
Bağımsız Demokratik Birliği ve Ulusal Yenileme liderliğindeki mevcut iktidar koalisyonu, Şili'nin 1990 yılında demokrasiye dönüşünden bu yana kurulan ilk muhafazakar hükümet.

Şili'de darbe ve siyaset

Her iki partinin de üyeleri Pinochet'nin diktatörlüğünü desteklemişti.

Pinochet döneminde devletin çeşitli kademelerinde görev alan birçok isim şu anda milletvekili olmuş durumda.
2011 yılında, Pinera hükümeti diktatörlüğün 9 bin 800 kurbanını daha resmen tanıdı.
Bu insanlarla, Pinochet'nin rejimi sırasında politik nedenlerden dolayı öldürülen, işkence gören veya hapse atılanların toplam sayısı 40 bini aştı.
Hükümet bunların 3 bin 95'inin öldürüldüğünü, 1200'ünün de "zorla ortadan kaldırıldığını" tahmin ediyor.

Muhaliflerin zorla ortadan kaldırılması için 700 askeri yetkili yargılandı.
Yaklaşık 70 tanesi de insanlığa karşı suçlardan hapse atıldı.

bbctürkçe