Seçim Öncesi Son Günler, Son Gösteriler

0
164

Seçim için artık son günlerin içine girdik, saat saymaya başlıyoruz.

Yine de heyecan henüz yükselmedi, merak büyük ve hangi adayın kesin olarak ipi göğüsleyeceği tahminleri çok zor yapılıyor.

Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı dün akşam İnönü Meydanı'nda Lefkoşa büyük mitingini yaptı.

Seçmene seslendi ve meydandaki kalabalıkla mesajını verdi. Meydan kültürü çok gelişmiş olmayan bir seçmen kitlesine rağmen büyük bir kalabalık topladı.

Özellikle Annan çözüm sürecinin simgesi İnönü Meydanı'nın seçilmesinin mutlaka özel bir nedeni vardır. Zira Akıncı şu anda o dönemin toplumsallaştırdığı tek lideri konumunda ve bunun üzerinden Kıbrıs Türk toplumunun lideri olma hedefiyle sıralıyor vaatlerini.

Kalabalık kaç kişiydi, bu sandığa nasıl yansır bilinmez ancak birkaç noktanın altını çizmekte fayda var.

Seçimler artık meydanlardaki gövde gösterileriyle değil, seçmene verilen doğrudan mesajlarla kazanılıyor. O yüzden kısa süre öncesine kadar devam eden sokaklardaki gövde gösterileri bitmiş durumda. Adayların büyük paralar harcadıkları seçim büroları bile sokakta eskisi gibi görünür değil.

Cuma günü seçimden son 48 saat önce Eroğlu ve Siber mitinglerini izleyeceğiz. İkisinin aynı anda olması mutlaka özellikle birbirinin kalabalığıyla kıyaslama yapılmasını kolaylaştıracak.

Ancak özellikle CTP için meydan gösterilerinin doğrudan sandık göstergesi olduğunu düşünmüyorum.

CTP'nin çok yüksek bir meydan kültürü vardır. Yapılan bütün organizasyonlar 7'den 77'ye  büyük titizlik ve profesyonellikle gerçekleşir. Kavga ne kadar büyük olursa olsun, mevcut partiler arasında meydanı en fazla coşturan, heyecanını en fazla gösteren partidir, CTP.

Bu bir kültür meselesi… Ancak meydanın kalabalığı sandığın gücüyle paralel değildir herzaman. Bunu özellikle CTP örneğinde çeşitli şekillerde yaşayıp gördük.

Son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Eroğlu ile yarışan Talat'ın seçimi kaybetme ihtimali çözüm taraftarları açısından çok inanılmak istenilen bir olasılık değildi.

Ama sokak farklı konuşuyordu.

Seçimin son haftası Talat ile dönemin ABD Dışişleri Bakanı Clinton buluşmasını izleyen gazetecilerden biriydim. Adaya 48 saat önce tam da Talat'ın büyük mitingi öncesinde dönmüştük. Adadan ayrı kaldığımız 4 gün içinde durumun tamamen değiştiğine ve ilk turda ezici bir çoğunlukla seçimi kazanacağına iddiaya girebilirdim. Meydan o kadar büyük bir coşku ve kalabalıkla inliyordu ki, bunun sandığa yansımayacağını, yansıyamayacağını kestirmek kolay değildi.

O geceki kalabalık 80 binlerin meydanı doldurduğu kalabalığın coşkusuyla eşdeğerdi.

Cuma gecesi Siber mitingi de benzer bir coşkuda geçebilir. Nispeten Eroğlu mitingi daha az coşkulu olabilir ancak bu sanıkta aynı paralelde bir sonuç çıkacağının, göstergesi değildir. Aynı şekilde o büyük coşkunun CTP'nin tamamen adayının arkasına geçtiğinin göstergesi olarak yorumlamak da doğru olmaz.

Meydanın ehli CTP'dir. Bir başka adayın daha az coşkulu ya da daha az kalabalık geçebilecek meydan gösterileri CTP'nin gerisinde olduğunun göstergesi değildir.

Bu seçimleri diğer seçimlerden ayıran bir başka özellik de köy kahvelerindeki laflamayı sosyal medya duvarlarının alması…

Özellikle Siber ve Akıncı taraftarları arasında devam eden ve zaman zaman parti yetkililerinin de bilinçli olarak katıldıkları sürtüşme özellikle sol seçmen üzerinde ciddi bir öfke yaratıyor.

Bu seçimlerde çok büyük bir sürpriz olmazsa ki, böyle bir ihtimal hep vardır, ikinci tura Eroğlu ve bir sol aday kalacak. Ancak sandık günü yaklaştıkça Eroğlu'nun iki taraf arasındaki öfke üzerinden ciddi avantaj yakaladığını düşünüyorum.

Dün akşam açıkladığı mal varlığı seçim gününe kadar Eroğlu'nu fazla yıpratmazsa, Akıncı ve Siber taraftarlarının ikinci turda birbirlerine oy vermeme olasılıkları yükseliyor.

İkinci turda sandığa gitmeyeceğini ya da ilk turda desteklemeyeceği sol adayı ikinci tura kalması halinde de desteklemeyeceğini söyleyenlerin sayısı artıyor.

İlk turun kararsızlığı şimdiden ikinci turun kararlılığına dönüşüyor. Çünkü seçmen neyi ya da kimi istemediğini biliyor. Hele de Kıbrıs Türk seçmeni gibi biraz da duygusal yapıdaki bir seçmen kitlesi…