Sarpten: “Su özgürlük değil felaket getirecek”

0
156
Sarpten: “Su özgürlük değil felaket getirecek”

Hasan Yıkıcı – Gazete360

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs'a su getirme projesini ve Çevre Bakanı Hamit Bakırcı’nın suyun özgürlük getireceğiyle ilgili demeçlerini Biyologlar Derneği Başkanı  Hasan Sarpten Gazete 360’a değerlendirdi.

Sarpten su projesine yaklaşımlarının bilimsel ve akılcı bir zeminde olduğunu belirterek bu projenin daha şimdiden ciddi ekolojik zararlar vereceğinin altını çizdi. Sarpten, “bu proje değişik biçimlerde, mesela ulusal, stratejik açılardan değerlendiriliyor. Ama bizim bakış açımız bilimsel ve akılcı olan bir bakış açısıdır. Bu açıdan gelecek olan suyun faydadan çok zarar getireceği açıktır. Daha su gelmeden yapılan uygulamalar olumsuzlukların ipuçlarını veriyor” şeklinde konuştu.

“Ekolojik yıkım”

Biyologlar Derneği Başkanı projenin ekolojik yıkım anlamına geleceğini ifade ederek, "bir ülkenin neredeyse bütün su ihtiyacını bir başka ülkeden borularla getirerek karşılamak, o ülkenin coğrafyasının ve ekolojisinin baştan yaratılması anlamına gelir. Bunun adı ekolojik yıkımdır. Şu ana kadar yaşanan da budur. Üstelik olaylar devletin dışında, hiçbir yasal dayanağı olmadan yapılıyor. Örneğin göletin geliştirilmesi için yasada alınması gereken ÇED raporu alınmamıştır” diye konuştu.

 

“Baraj İçin 3 Taş Ocağı Büyüklüğünde Yeni Taşocağı Yapıldı”

Proje kapsamında yapılan barajın büyük bir tahribatı da ardından getirdiğini söyleyen Sarpten, “benzer şekilde sırf bu baraj için neredeyse 3 taş ocağı büyüklüğünde taş ocağı yapıldı. Bölgede büyük bir tahribat yaşanmaktadır.  Bir yanda lale festivali, orkide festivali yapılırken, bu inşaatın sürdüğü yerde de pervasız bir tahribat yaşanıyor” dedi.

 

“Özgürlük değil felaket gelecek”

Türkiye’den su getirilmesinin hiçbir akılcı su yönetimi politikasının ürünü olamayacağını kaydeden Sarpten,  “buraya harcanan paranın binde biri, bugün Haspolat’dan çıkan atık suların arıtılmasına harcansaydı tüm Mesarya’nın su ihtiyacı giderilirdi” şeklinde konuştu.

Sarpten Çevre Bakanı Bakırcı’nın “Türkiye’den gelecek su bizler için Barış Harekatı’ndan sonra adeta yeni bir özgürlük olacak” sözünü de değerlendirerek ,“özellikle Bakan’ın bu projeyi hararetle savunması ve özgürlük getireceğini düşünmesi kabul edilemez. Su özgürlük değil felaket getirecektir” dedi.