Sansürün hedefi genç erişkinler

0
177
Sansürün hedefi genç erişkinler

22-28 Eylül arasında düzenlenen Amerika’nın Yasaklı Kitapları Haftası’nın organizatörü, Amerikan Kütüphaneler Birliği Başkanı Barbara Stripling, halen önemli bir trend olan genç erişkin edebiyatına ilişkin “Genç erişkinlerin korunmasıyla ilgili büyük bir baskı var; alkol, sigara, intihar ve kaba cinsel içerikli materyaller konusunda çok sayıda şikayete tanık oluyoruz,” diye konuştu.

Cinsellik hâlâ tabu
Bu yılın yasaklı kitaplar listesinin ilk sırasında Dav Pilkey’nin “Kaptan Düşükdon” (Captain Underpants) adlı kitabı yer alıyor. New York City’de bir ilkokul bu yaz ABD Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan kitabı 11 yaş okuma listesinden çıkardı. 14 yaşındaki Arnold Spirit’in maceralarını anlatan kitap alkol, yoksulluk ve zorbalık gibi temalara yoğunlaşırken, mastürbasyon ve fiziki uyarılmaya göndermeler içeriyor.

Kitabın İngiltere yayıncısı Andersen Press’in yayın yönetmeni Charlie Sheppard, “Bazıları kitabın 11 yaş için uygun olmadığını düşünüyor ama ben bu kitabı 11 yaşımdaki çocuğuma vermekten mutluluk duyardım,” dedi.

Barbara Stripling de Sherman Alexie’nin listenin ikinci sırasında yer alan “The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian” adı kitabının da ırkçılık konusunu işlediğini, bu nedenle insanlar kitabın Kızılderilileri olumsuz bir şekilde gösterdiğini düşündüğünü, oysa kitabın var olan durumu anlattığını savundu.

Jay Asher’ın bir yeniyetme intiharının sonrasını anlatan “Thirteen Reasons Why” da New York Times’ın çoksatar listesinde ilk sıraya yükselmesine karşın 2012’in en çok yasaklanan 10 kitabı arasında yer aldı.

Kitabın intihar üzerine olması nedeniyle velileri kaygılandırdığına dikkat çeken Stripling, buna karşın okuma materyallerinin etkileri üzerine yürüttükleri araştırmalarda intihar üzerine okumanın gençleri kendi canlarına kıymaya yönelttiğine ilişkin bir bulguya rastlamadıklarını belirtti.

Gençler her şeyin farkında
Stripling: “Genç erişkinler bize olan bitenler hakkında okumayı sevdikleri mesajını veriyor. ‘Bizi ne sanıyorlar? Her gün karşılaştığımız bu olaylardan bihaber olduğumuzu mu düşünüyorlar?’ diyorlar. Onları korumanın en iyi yolu okuyacak bir şeyler vermektir. Gereğinden fazla korumaya alınmaları yetişkinliğe sorunlarla baş etme becerilerinden yoksun bir şekilde adım atmalarına neden olabilir.”

2012’de kitaplarla ilgili 464 şikayet kaydeden Kütüphaneler Birliği, 1982’den bu yana ise 11 bin 300’ün üzerinde kitaba ilişkin yasaklama talebi tespit etmiş. Her beş girişimden sadece birinin kayıt altına alındığını tahmin eden ABD Kütüphaneler Birliği gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Listenin gediklileri
Yasaklı kitaplar listesinde düzenli olarak yer alan yazarlar arasında J. K. Rowling, Mark Twain, Judy Blume, Stephen King, Maya Angelou ve John Steinbeck gibi isimler var.

2012’nin en çok yasaklanan kitapları ve yasaklama gerekçeleri şöyle sıralanıyor:
“Kaptan Düşükdon” [Captain Underpants (seri)], Dav Pilkey.
Gerekçeler: Kaba dil, yaş grubu için uygun değil.

“The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian”,  Sherman Alexie.
Gerekçeler: Kaba dil, ırkçılık, açık cinsellik, yaş grubu için uygun değil.

“Thirteen Reasons Why”, Jay Asher.
Gerekçeler: Uyuşturucu/alkol/sigara, kaba cinsellik, yaş grubu için uygun değil.

“Grinin Elli Tonu” (Fifty Shades of Grey), E. L. James.
Gerekçeler: Kaba dil, açık cinsellik.

“And Tango Makes Three”, Peter Parnell ve Justin Richardson.
Gerekçeler: Eşcinsellik, yaş grubu için uygun değil.

“Uçurtma Avcısı”, (The Kite Runner), Khaled Hosseini.
Gerekçeler: Homoseksüellik, kaba dil, dini bakış açısı, açık cinsellik.

“Alaska’nın Peşinde” (Looking for Alaska), John Green.
Gerekçeler: Kaba dil, açık cinsellik, yaş grubu için uygun değil.

“Scary Stories” (seri), Alvin Schwartz.
Gerekçeler: Yaş grubu için uygun değil, şiddet.

“The Glass Castle”, Jeanette Walls.
Gerekçeler: Kaba dil, açık cinsellik.

“Sevilen” (Beloved), Toni Morrison.
Gerekçeler: Açık cinsellik, dini bakış açısı, şiddet.
(Guardian)