Saldırı sonrası Pakistanlı Hristiyanlar sokaklarda

0
164
Saldırı sonrası Pakistanlı Hristiyanlar sokaklarda

Ülke çapında çeşitli yerlerde toplanan Hristiyanlar, güvenliklerinin daha iyi sağlanması yönünde yetkililere çağrı yapıyor.

Karaçi'deki BBC Muhabiri Şahzeb Jilani, Pakistan'daki Hristiyan azınlığın pek çok üyesinin, hükümetin aşırılık yanlılarının eylemleriyle başa çıkamamasına kızgın olduğunu vurguluyor.
Başkent İslamabad'daki bir protestoda eylemcilerin başlıca otobanlardan birini saatlerce trafiğe kapadığı aktarılıyor. Bazı şehirlerde de protestocuların polisle çatıştığını söyleniyor.
Bu sırada öldürülenlerin aileleri de kurbanlar için dini anma törenleri düzenlemeyi planlıyor.
Ülkenin siyasi ve dini liderleri, Pakistan'daki Hristiyan azınlığa karşı gerçekleştirilmiş en kanlı saldırı olarak nitelenen olayı kınadı.
Hükümet ülkede üç gün yas ilan ederken Pakistan Taliban'ına bağlı bir grup saldırının sorumluluğunu üstlendi.
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılmak üzere New York'a gitmeden önce Londra'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Navaz Şerif, saldırının, militanlarla yapılması arzulanan görüşmeler için iyi bir işaret olmadığını söyledi.
Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayber-Pahtunhva bölgesini idare eden muhalefet partisinden İmran Han ise olayı 'insanlığa karşı düzenlenen bir saldırı' olarak niteledi.
Han geçmişte Taliban militanlarına karşı fazla yumuşak davranmak ve askeri operasyon yerine görüşmeleri tercih etmekle eleştirilmişti.

bbctürkçe