Salamis Otel Karantinada, Kuzey Kıbrıs’ta İlk Koronavirüs

0
276

KKTC’de ilk korona vakası saptandı.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Almanya’dan gelen turist kafilesindeki 65 yaşındaki kadın turistin koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını, turist kafilesinin bulunduğu Gazimağusa’daki otelin karantinaya alındığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Pilli, konuyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (T.A.K) açıklama yaptı.

Almanya’nın Balingen şehrinden Pazar akşamı 30 kişilik bir turist kafilesinin KKTC’ye geldiğini belirten Pilli, isim vermeden, kafilenin özel bir servisle Gazimağusa’daki bir otele götürüldüğünü kaydetti. Sabahın erken saatlerinde söz konusu otelin Mağusa’nın en büyük oteli olan Salamis Hotel olduğu ortaya çıktı.

Yüksek ateş şikayeti olan 65 yaşındaki Alman turistin dün akşam Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’ndeki karantina merkezine alındığını belirten Bakan Pilli, kadın turistin test sonucunun bu sabah pozitif çıktığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Pilli, 30 kişilik turist kafilesinin Gazimağusa’da konakladığı otelin de karantinaya alındığını, temaslı takibin başladığını kaydetti.

Pilli, kadın turistin genel sağlık durumunun iyi olduğunu, tedavisinin sürdüğünü kaydetti. Pilli gelişmelerle ilgili  açıklamaların ilerleyen saatlerde yapılacağını da belirtti.

SALAMİS KARANTİNA’da

Mağusa’nın en büyük oteli olan Salamis Hotel Almanya’dan gelen turist kafilesiyle birlikte karantina altına alındı. Otelde toplam 800 turist ve 100’ü aşkın personel bulunduğu kaydedilirken, bu turistler ve personelle ilgili nasıl bir tedbir alınacağı ise henüz netlik kazanmadı.

Otel girişini kordon altına alan polisler, otele giriş ve çıkışa izin vermiyor.

Sağlık Bakanlığı son 14 gün içinde Covid 19 hastalığı görülen ülkelerde bulunan ateş, nefes darlığı öksürük gibi şikayetleri bulunanların 0533 85011 88 veya 0548 850 11 88 numaralı KKTC Sağlık Bakanlığı Salgın Ekibi hatlarına 7/24 ulaşabileceklerini duyurmuştu.