Sağlık Bakanı Gulle:”Sağlık Reformu 2014’de”

0
178
Sağlık Bakanı Gulle:

Sağlık Bakanı Ahmet Gulle, Kıbrıs GENÇTV’de yayınlanan Günün Getirdikleri programına katılarak Aysu Basri Akter’in sorularını yanıtladı.

 

Sağlık Reformu 2014'de

Gulle, yıl sonuna kadar sağlıkta bütün paydaşların katılımıyla birlikte düzenleyecekleri bir sağlık şurası ya da benzer organizasyonla bir yol haritasının belirleneceğini 2014 yılı içinde de sağlık reformu çalışmalarının hayata geçebileceğini açıkladı.
“Reformun temelinde hem hastanın hem de çalışanın memnun olacağı bir sistem hedefi var” diyen Gulle, reformu oluşturacak temel bacağın da Genel Sağlık Sigortası olduğunu belirtti.

 

İkinci İş Konusunda Anayasa Mahkemesi Kararı Uygulanacak

Kamuda çalışan doktorların ikinci iş yapmaması ile ilgili Anayasa Mahkemesi kararının hatırlatılması üzerine ise Gulle şöyle konuştu;

“Anayasa Mahkemesi kararından sonra bu konunun artık tartışılacak bir boyutu kalmamıştır. Bu konuda yapılacak olan çok nettir.

Ancak biz ikinci iş konusunda denetim yaparken sağlık çalışnalarının sosyal hakları ve koşullarının da kesinlikle iyileştirilmesi gerekliliğine vurgu yapıyoruz. Hedeflediğimiz sağlık reformunun bir bacağını da bu oluşturacak.”

Bu konudaki fon ihtiyacının da performansa dayalı döner sermaye sistemi ve Genel Sağlık Sigortası uygulamalarıyta karşılabacağına işaret eden Gulle, “daha önce diğer alternatifler denendi ama bu şkeilde olmayacağı da anlaşıldı” diyerek geçmiş CTP hükümeti dönemindeki uygulamaların yetersizliğini vurguladı.

Şu anda bakanlığı ilk hedeflerinden birinin sağlıkta acil hizmetler uygulamasının düzeltilmesi olduğunuda söyleyen Ahmet Gulle, bu konuda Türkiye’den gelen uzman bri ekiple çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizdi.

 

3'lü Kararnameler

3’lü kararnameyle görevden alma ve atamalara da değinen Sağlık Bakanı Gulle, bu konuda hükümetin karşısına koyduğu hedefin de 6 ay içinde 3’lü kararnamalerin kaldırılması olduğunu ve müsteşar ile özel kalem müdürleri dışında mümkün olduğunca ekiplerin gelen hükümetlerle değişirilmeyeceği, uzmanlık temelinde çalışılacak bir sistem yaratılacağını belirtti.

 

Onkoloji Servisi İçin İhaleye Çıkılıyor

Devlet Hastanesi’ne geçen hükümet döneminden kalan çalışmaların devamı olarak bir Onkoloji servisinin kurulması için de 20 gün içinde ihalaeye çıkılacağını belirten Gulle, bu servise bağlı çalışacak Radyoterapi merkezinin de Türkiye taarfından kendilerine hibe edileceğini söyledi.