Rum Basını “özlü bir sonuç çıkmadı”

0
212

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in dün akşamki görüşmesi Rum basınında, “özlü bir sonuç çıkmadığı” yorumuyla aktarıldı.

Fileleftheros “Tahrik ve Uzlaşmazlık… Mustafa Akıncı’dan Müzakere Masasında Hiçbir Değişim İşareti Yok… İki Liderin İlk Özlü Görüşmesi Sonuçsuz Bitti” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, liderler görüşmesinin “ilerleme olabileceğine dair tek bir işaret  bile görünmeden bittiğini” yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in görüşmeden dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamalardan “müzakereler yeniden başlamış olsa da Türk tarafının, anlaşma perspektifi yaratacak şekilde hareket etmek niyetinde olmadığı” sonucunun çıktığını yazdı.

Anastasiadis’in açıklamasında “görüşme iyi bir ortamda geçti. Sadece ortamın iyi olması yeterli değil, sonuç da olması gerek” dediğine işaret ederek, bu sözlerinin “ileri doğru hiçbir adım olmadığını gösterdiğini” yazan gazete, Rum liderin, “Taraflar arasındaki anlaşmazlıklar varlığını koruyor.

Kıbrıs Rum tarafından dile getirilen endişeleri de gerçekten anlamamız gerektiğini hepimizin fark etmesini diliyorum” sözlerini de öne çıkardı.
Gazete Rum liderin, Türkiye’nin Doğu  Akdeniz’deki faaliyetleri konusunu da gündeme getirdiğini ancak Cumhurbaşkanı Akıncı’dan hiçbir cevap almadığını yazdı ve görüşme sonrasındaki açıklamasında bu konuya “bir yandan güven yaratıcı önlemler önerilirken öte yandan bu tür faaliyetlerde bulunulamaz. (Bu faaliyetler) arzu ettiğimiz ortamı yaratmaz” dediğine işaret etti.

Anastasiadis’in, konuyu gündeme getirdiğinde Akıncı’dan ne cevap aldığını soran gazetecilere veda ederek Başkanlık Sarayı’na girdiğini yazan gazete, bu hareketinden, Akıncı’nın hiçbir cevap vermediği sonucunun çıkartıldığını yazdı.

Haberde, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetleri bağlamında özlü müzakerelerin yeniden başlamasının Rum siyasi partileri arasında yeni tepkilere ve sürtüşmelere neden olduğu, özellikle merkez kanat partilerin, Rum Yönetimi Başkanı’ndan, “tahrik” diye niteledikleri Türk faaliyetleri sebebiyle müzakerelerden ayrılmasını istediklerine işaret edildi.
Gazete, haberinin “Meral Yüzünden Gecikme”  başlığıyla ayırdığı bölümünde, dünkü liderler görüşmesin, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı’nın geçirdiği ufak kaza ve omzunda çıkık oluşması nedeniyle bir saat gecikmeli başladığı detayına yer verdi.

Haberde, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin katılmadığı dünkü görüşmede  liderlerin, Kıbrıslı Türk müzakereci Özdil Nami ve Rum müzakereci Andreas Mavroyannis’in bugüne kadarki görüşmelerinin seyriyle ilgili bilgi aldığı ve müzakerecilerin  görüşmelerine bugün de devam edecekleri kaydedildi.

HRİSTODULİDİS

Gazete, Rum Sözcü Nikos Hristodulidis’in RİK’e yaptığı açıklamada “müzakerelerin mümkün olan en iyi ortamda başlamadığı,  Navteks yayımlanması, gerçek mermilerle tatbikat icra edilmesi ve Barbaros’un bölgeye gönderilmesinin müzakere prosedürünü zedelediği” iddiasında bulunduğunu yazdı.

Habere göre Hristodulidis “gri bölgeler yaratmaya çalıştığını” öne sürdüğü Türkiye’nin “bu faaliyetlerine devam edeceği” değerlendirmesinde bulundu. “Türkiye’nin izlenim yaratma maksatlarını izlemeyecek ve masaya, bölgedeki herhangi bir şeyi şaibeye sokabilecek tez koymasına müsaade etmeyeceğiz” de diyen Sözcü,  Rum yönetiminin hem AB hem de BM nezdinde gerekli bütün girişimlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi.