Prof.Dr. Kızılyürek: “Temsilcilerin Görüşmeleri 5’li Konferansa Kapı Açabilir”

0
172
Prof.Dr. Kızılyürek:

“Perde Gerisinde Yoğun Diplomasi Trafiği Var”

“Bu haberlerle birlikte tescil edilmiştir ki, Kıbrıs müzakere sürecinde çok yoğun gizli bir diplomasi trafiği yürütülüyor. Perdenin önünde gördüklerimiz kadar, perde gerisinde yaşanan da çok önemli bir sürecin olduğuna işarettir” diyen Kızılyürek, süreç için bu adımın son derece önemli olduğunu vurguladı.

Kızılyürek, tartafların bu mutabakatı kabul etmekle, çözüm sürecine de peşinen angaje olduklarının altını çizerek, “şimdi başka bir alan açıldı. Liderler olmasa da temsilciler görüşecek ama herkesin de bu sürecin kaderinin, temsilcilerin eline bırakılamayacağını iyi bilmesi gerekiyor” dedi.

 

“5’li Konferansa Kapı Açabilir”

Niyazi Kızılyürek, bu kararın sonrasının özellikle 5’li uluslararası bir konferansa da kapı açabileceğine inandığını vurgulayarak” Bu görüşmeler 1974’den sonra yapılacak bir ilk… Böyle bir temas bir süre sonra AB’nin de katılımıyla 5’li bir uluslararası konferansa dönüeşebilir” şeklinde konuştu.

Bu süreçte uzun bir aradan sonra ilk kez bir Kıbrıslı Rum Liderin önümüzdeki günlerde, Beyaz Saray’a gidecek olmasının da önemini vurgulayan Kızılyürek, Kıbrıs sorununda özellikle 2013 sonundan itibaren çok daha hızlı bir sürecin yaşanacağının da altını çizdi.

Kızılyürek “bu süreçte şüphesiz ki, Kıbrıslı Rum Temsilcinin Türkiye’de yapacağı görüşmeler Kıbrıslı Türk Temsilcinin Yunanistan görüşmelerine göre çok daha kritik olacaktır” diyerek, görüşmelerin taleplerin karşıklı iletilmesi açısından da önemini vurguladı.