Polis terfilerinin araştırılması önerisi kabul edildi

0
128
Polis terfilerinin araştırılması önerisi kabul edildi

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu denetim göreviyle toplandı.

Meclis Başkanı Sibel Siber başkanlığında saat 10.15’te toplanan Genel Kurul, ilk olarak CTP/BG, DP/UG ve UBP grubuna bağlı bazı milletvekillerinin birlikte sunduğu “2013 yılında Polis Örgütüne Yapılan Terfiler ile İlgili Meclis Araştırması Açılması Önergesi”nin öngörüşmesini yaptı. Önerge oybirliği ile kabul edildi.

Gündem dışı konuşmalara geçilmeden önce görüşülen önerge ile ilgili ilk söz alan Dilekçe Komitesi Başkanı CTP/BG Milletvekili Fazilet Özdenefe Kürşat, polis terfileri konusunda birçok iddia bulunduğunu ve terfilerin kamuoyunda şikayet konusu olduğuna dikkat çekerek, hak edenlerin terfi alamadığı hak etmeyenlerin de terfi aldığı konularında fikir ayrılıkları olduğunu kaydetti.

Bu iddiaların araştırılması için en sağlıklı çalışmanın Meclis’te yapılabileceğini ifade eden Kürşat, Meclis’ten bu konuda onay ve yetki istedi.

YORGANCIOĞLU

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, polis terfileri ile ilgili birçok iddianın bulunduğunu, bazılarının mahkemeye yansıdığını, Meclis’in de bu iddiaların ortaya çıkarılması için en doğru yer olduğunu belirterek, bu konuda komitenin önemine işaret etti.

Yorgancıoğlu, bu tür iddiaların araştırılmasının kamu vicdanını da rahatlatacağını, hata varsa düzeltilebileceğini, bu komiteye de tüm partilerin destek vermesinin önemli olduğunu vurguladı.

ÇAVUŞOĞLU

UBP İskele Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da, poliste yaşanan terfi konusunun mahkemelere yansıdığını, sivil otoritenin polis terfilerine müdahalesi olmadığını, ancak bu konudaki rahatsızlıkların poliste motivasyon düşüklüğüne sebep olduğunu belirterek, terfilerdeki iddiaların teşkilatta yeni sıkıntıları gündeme getirdiğini söyledi.

Çavuşoğlu, bu yüzden bundan sonraki terfilerde sorun yaşanmaması için Polis Yasası’nın topyekün elden geçirilmesi gerektiğini belirterek, komitenin, polisteki terfilerin haklı mı haksız mı yapıldığını ortaya çıkaracağına inanç belirtti.

Komitenin, yanlışlık varsa ortaya çıkarılmasına yardımcı olacağını ifade eden Çavuşoğlu, önergeye olumlu oy vereceklerini söyledi.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, partilerin hep birlikte oybirliği ile bu komiteyi desteklediğini ve TDP olarak kendilerinin de destekleyeceğini kaydetti.

Çakıcı, poliste işkence iddialarının da komite tarafından dikkate almasını ve araştırmasını isteyerek, işkence yaptığı iddia edilen polislerin de terfi aldığını öne sürdü.

Bu konuda gerekli araştırmanın yapılmasının önemine işaret eden Çakıcı, polisin sivil otoriteye bağlanması isteğini yineledi.

Konuşmaların ardından önergenin ön görüşmesi tamamlandı ve önerge oybirliği ile kabul edildi.

Meclis Genel Kurulu daha sonra gündem dışı konuşmalara geçti.

TAK