Perişan Oldular

0
153

Cyprus Airport Services (CAS) şirketindeki işlerine son verildiği gerekçesi ile 7 gün önce Meclis önünde çadır eylemi başlatan 31 kişi, işlerine geri alınıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

Sendikalaştıkları gerekçesiyle işten durdurulduklarını öne süren CAS çalışanları, bunun yasal olmadığını söyleyerek, CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu ve Yönetim Kurulu ile ilgili bakanlık yetkilileri hakkında dava açmaya hazırlandıklarını kaydetti.

CAS’tan durduruldukları için şirketten maaş alamadıklarını belirten 31 kişi, Sosyal Sigortalar Dairesi’nde halen CAS çalışanı olarak kayıtlı olduğunu bu sebeple işsizlik parası da alamadıklarını ifade etti.

Maddi manevi büyük sıkıntı yaşayan CAS çalışanları, isyan etti.
İşten durdurulanlardan bir kadın çalışan, duygularını öfke dolu sözlerle dile getirdi, “6 yaşındaki çocuğun bana işten durduysam kendisine nasıl yeni yıl hediyesi alacağımı soruyor. Evime ekmek götüremiyorum. Allah sebep olanı beş beter etsin” dedi.

“Tehdit bitti şantaj başladı”
İşten durdurulmadan önce “Sendikal eylemlere katılmayın, yoksa işten durdurulursunuz” diye CAS yönetim kurulu tarafından tehdit edildiklerini öne süren CAS çalışanları, şimdi de “sendikal eylemlere katılmayın, sizi geri işe alalım” diye şantaj kendilerine yapıldığını iddia etti.

43 yeni istihdam yapıldığı iddia edildi
İşten durdurulan CAS çalışanları, CAS’ta bir taraftan “personel kıyımı” yapılırken diğer taraftan personel alımı yapıldığını öne sürdü. CAS çalışanları, “CAS’ın personel sayısının uçak şirketlerinin faaliyetine göre belirlendiğini iddia edenler bizi işten durdururken 43 kişiyi de istihdam ettiler. Üstelik bu kişiler, yer hizmetlerinde nitelikli kişiler değil, aralarında bilgisayar kullanmayı bile bilmeyen var” dedi, “CAS Yönetim Kurulu bunun açıklamasını nasıl yapacak” diye sordu.

Çavuşoğlu: 15’i deneme süresindeydi
CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, işten durdurulan 31 çalışanın 16’sının 3 aylık deneme süreli istihdam edildiğini belirterek, 3 aylık deneme süresinin dolmasının ardından yönetim kurulunun da kararı ile işten durdurulduğunu kaydetti.

Yasa gereği sözleşmenin dolmuş olmasına rağmen işten durdurulan bu 16 kişiye kararın vardiyalı çalıştıkları için 7 gün geç tebliğ edildiğini kaydeden Çavuşoğlu,  7 günlük tazminatlarının ve aylık maaşlarının ödendiğini belirti.

16 çalışanın 3 aydaki yasal izin haklarının da taraflarına ödendiğini söyleyen Fikret Çavuşoğlu, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerinin de yatırıldığını ifade etti.
İşten durdurulan diğer 15 kişinin ise eski çalışan olup bu sözleşme kapsamında olmayan kişiler olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu çalışanlar hakkında yapılan değerlendirmede yetersiz bulunduklarını bu sebeple CAS ile ilişkilerinin kesildiğini söyledi.

Fikret Çavuşoğlu, eski çalışan olup işten durdurulan 15 kişinin her türlü yasal haklarının aybaşı itibari ile ödeneceğini ifade etti. Çavuşoğlu, “İşten durdurulan hiçbir kimsenin yasalardan doğan haklarına halel gelmeyecek” dedi.

“Birkaçına yeniden şans verebiliriz”
Fikret Çavuşoğlu, CAS’ın uçak şirketlerine hizmet veren bir kuruluş olduğunu söyleyerek, personel ihtiyacının da uçak şirketlerinin seferlerinin azalıp artmasına paralel şekillendiğini söyledi.

Çavuşoğlu, “30 kişinin işten durdurulmasına ilişkin kolektif olarak karar aldık. Ancak hiçbiri ile kişisel bir sorunumuz yok. Hatta ihtiyaç doğması halinde yeniden personel alımına gidildiğinde bir kısmına yeniden şans vermek uygun olur mu diye de düşünüyoruz” dedi.

Fikret Çavuşoğlu, şuanda CAS’ın personel sayısının 141 olduğunu ancak bazı çalışanlarının ödeneksiz izinde olduklarını ve tekrar işe dönüp dönmeyeceklerinin şuan için belli olmadığını ifade etti.

“Yeni bir işten durdurma gündemde yok”
CAS Genel Müdürü Fikret Çavuşoğlu, uçak şirketlerinin uçuş faaliyetlerinin artması halinde personel alımına gidilebileceği gibi bu faaliyetlerin düşmesi halinde de personel azaltabileceklerini ancak gündemde yeni bir işten durdurma söz konusu olmadığını ifade etti.

“Tehdit, şantaj iddiaları asılsız”
Fikret Çavuşoğlu, CAS çalışanlarını tehdit edip, ses kayıtlarını aldığı iddiası ile şantaj yaptığı yönündeki iddiaların kesinlikle doğru olmadığını kaydetti.
“Hiçbir kimseye özel bir tavrımız yoktur. Kişisel bir problem yoktur” diyen Çavuşoğlu, “Tehdit, şantaj gibi işler yasal olmamakla birlikte akla mantığa sığan, izan sahibi kişinin yapabileceği bir davranış değildir” diye konuştu.
Kaynak: Havadis