Pakistan’da iki kiliseye saldırı

0
109
Pakistan'da iki kiliseye saldırı

Ülkenin Pencap eyaletinin yönetim merkezi Lahor’da Hıristiyanların çoğunlukla yaşadığı bölgede iki bombalı saldırı gerçekleşti. Olayda en az 14 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi de yaralandı. Saldırıyı Pakistan Talibanı'ndan bağımsız hareket eden ancak Taliban adını kullanan örgüt Cemaat'ul Ahrar üstlendi.

Lahor polisinin açıklamasına göre, bombalı saldırılar kentin Yuhanabad semtinde yer alan birbirine çok yakın Katolik ve Protestan kiliselerine düzenlendi. Yerel basın, saldırıların intihar bombacıları tarafından dua sırasında gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Görgü tanıkları da kiliseye girmeye çalışan saldırganların, polis tarafından durdurulduğu an üzerlerindeki bombaları patlattığını söylüyor.

Olayın detayları ile ilgili resmi kaynaklardan henüz bir açıklama gelmedi.

Yuhanabad semtinde yaklaşık 100 bin Hıristiyan yaşıyor. 

Şüpheli yakıldı

Saldırı sonrası birçok Hıristiyan vatandaş, güvenliğin yeterince sağlanamamasından hükümeti sorumlu tuttu. Halk, "Başsağlığında hızlılar anca güvenliği güçlendirmekte yavaşlar" diyerek politikacıları protesto etti. 

Protestolar, olayla ilgili olduğundan şüphelenilen iki kişinin linç edilmesiyle daha da büyüdü. İki kişi, bir süre dövüldükten ve yerde sürüklendikten sonra yakılarak öldürüldü. 

Göstericiler ayrıca, bazı dükkânlara ve araçlara saldırdı. Öfkeli kalabalık, polisi ve bölgeye gelen politikacıları olay yerinden uzaklaştırdı. 

Papa kınadı

Vatikan'daki Pazar ayininde konuşan Papa Francis, saldırının ardından derin bir acı yaşadığını söyledi. 

Hıristiyanların katledilmesini kınadığını söyleyen Papa, "Kardeşlerimiz yalnızca Hıristiyan oldukları için kan dökmüşlerdir" dedi. 

Kaynak: Al Jazeera, Reuters